България има изключително отворена икономика - една от най-отворените в ЕС. Ако износът ни по някакъв начин бъде възпрепятстван, а това явно ще се случи, след като търговската война удари основните ни партньори в Европа, това означава автоматично забавяне на цялата верига на доставки и закриване на заводи, включително в България. Ние виждаме, че този процес вече стартира. Проблемите с митата се дискутират доста отдавна и се очакваше, че това ще се случи. Така че, ние няма да останем остров на стабилността. Това каза икономистът Юлиян Войнов, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Три са областите, където евентуално ще се почувства напрежение. Това са износът на стомана, алуминий и мед. В този сегмент в България има компании, които са развили през годините доста сериозни търговски отношения със САЩ, формиращи около 20% от приходите им. Засегнати ще бъдат и компании, произвеждащи машини и оборудване, включително и медицинско такова, въпреки че към настоящия момент все още не е ясно дали те ще бъдат облагани с мита. Третият сектор са компаниите, произвеждащи автомобилни части, защото се очаква веригата на доставки в този сегмент да бъде засегната, каза Войнов.
САЩ никога няма да могат да възвърнат предишното си реноме и влияние в глобалната търговия след митата на Тръмп. Текущите икономически процеси ще имат дългосрочни последици и Европа трябва да бъде внимателна, за да не се окаже в неблагоприятна позиция. Европа е принудена да търси нови икономически партньори, като Индия и Китай, поради липсата на стабилност в отношенията със САЩ, каза още Войнов.
"Нито една от обявените цели на Тръмп не е изпълнена, като не се вижда и в обозримо бъдеще как това би могло да се случи".
"Дори и да има някакъв план в действията на Тръмп, то те изглеждат изключително нелогични, непоследователни и водят до паника на пазарите", каза гостът. "Нещо повече, ако той изпълняваше последователно своите цели и прокарваше политиките си последователно без отстъпления, ако създаваше впечатление, че провежда политика, в която вярва, нямаше да има такава паника, която да залива пазарите".
Доста действия не са част от последователна политическа визия, създават паника и облагодетелстват една конкретна група от хора, подчерта Войнов. "Плюс това, когато той видя (буквално вчера) последствията от своите действия, реши да премахне митата върху компютрите и компютърните компоненти и някои минерали, но ескалацията на напрежението набра такава скорост, че Китай казаха, че забраняват износа на редки минерали (при преработката на които Китай е монополист), а и забраняват износа на чипове. Въпреки че Тръмп бламира собственото си решение, другата страна каза: "Независимо какво правиш оттук нататък, ние няма вече да изнасяме тази своя продукция". Това създава още по-големи трудности на фирмите, които имат нужда от тези материали".
"Виждаме паническо бягство от държавните ценни книжа на САЩ и от всякакви активи в щатски долари, коментира Юлиян Войнов. "Това изстреля лихвите по ДЦК на САЩ до нива почти толкова високи, колкото бяха по време на Covid кризата. Последва срив на долара. Огромна част от американските инвеститори се насочиха към европейския пазар и другите пазари, което автоматично намали лихвите на европейския дълг, въпреки заявените намерения на европейските правителства и на ЕК, че ще набере нов дълг за превъоръжаване. Видяхме и увеличение на индексите на европейските борси".
Една бъдеща т.нар. индустриализация на САЩ, в която тепърва хората ще седнат зад шевните машини или ще сглобяват някакви части и ще участват в изключително трудоемък производствен процес, просто няма да се случи, посочи икономистът. "Това са неща, които вече нямат нищо общо с реалността и със сигурност Тръмп ще се провали в този си опит. Това според мен е изключително груб, необмислен експеримент".
"Тарифите категорично не действат. Лихвите категорично не падат. Долара се обезценява. Войната в Украйна не престава. И в момента той се е насочил към Иран и тяхната ядрена програма. Това е един страшен провал, не само политически, но най-вече икономически, който ще има дълги последствия, дори и тези катаклизми да отминат в някакво обозримо бъдеще - дори и догодина да се смени управлението, ако се поиска импийчмънт на Тръмп".
"Това ще има дългосрочни последици върху целия свят и в тази ситуация е добре България да бъде в семейството на европейските държави, а не да се лута и да се лансират в публичното пространство теории, че е по-добре да бъдем далеч от брюкселската бюрокрация и едва ли не да следваме някакъв независим подход към БРИКС и така нататък. Това са налудничави приказки, които се пускат в публичното пространство", подчерта Юлиян Войнов.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.