42% от безработните у нас са на възраст над 50 години. Това сочат данните от миналата година.
"Дълбок привърженик съм на това, че работа има за всички. Въпросът е в желанието, адаптивността и възможностите. Нашата платформа си поставя много различни цели. От една страна това е да подпомогнем хората, които на тази възраст по някаква причина остават на пазара на труда и са загубили рефлекса да си търсят работа - да се явяват на интервюта, да си пишат CV", каза организаторът на кариерния форум "50 причини повече за успех" Мария Арсова в студиото на "България сутрин".
Според нея има много професии, които са “подмладени”.
"Това, което ще се опитаме да развиваме, е психологическата подкрепа. Има случаи, в които по-възрастен експерт, с цялото си знание, по-трудно се адаптира в млада среда. Истината е в баланса. Имаме все повече примери на хора, които навлизат в тази възраст и решават, че сега е моментът да сменят работата”, добави експертът.
Арсова даде пример с по-възрастни, които на прага на 50-те години записват нова магистратура и сменят посоката - телевизионен журналист става преподавател. Тя подчерта, че 50-годишните днес не са 50-годишните отпреди 20 години.
"Хората на тази възраст, говоря и за себе си, имат желание за нови неща. Не трябва много лесно да се пренебрегва опитът и качествата, които натрупва човек с него. Все повече работодатели ценят това. Определени изисквания към работодателите са полезни и те трябва да съществуват, въпросът е в правилната самооценка. Самочувствието е също важна част от това да се представиш добре на работното си място", поясни Арсова пред Bulgaria ON AIR.
Експертът подчерта, че равен процент и жени, и мъже на 50 години търсят работа.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.