В свят на бързо променящи се технологии, икономически предизвикателства и непрекъснати социални катаклизми бъдещето изглежда по-непредвидимо от всякога. SHAPESHIFT Festival се завръща с трето издание през 2025 г. От 25 до 27 април пространството на Топлоцентрала ще бъде домакин на едни от най-иновативните артисти, изследователи и дизайнери.
"Поканили сме изключително интересни артисти, дигитални артисти, изследователи, футуристи, архитекти и заедно с тях ще изследваме темата как да направим едно по-добро бъдеще. Ще говорим за технологиите - как се развиват те, какво ни дават, какви възможности ни дават. Фестивалът е с идеята да има една позитивна дискусия за бъдещето в контекста на клишето ‘какво ни чака в бъдещето’. Затова и темата на фестивала е Radical Imagination - или едно по-радикално въображение да си представим извън клишетата, които сме чели в книгите и сме свикнали във филмите да гледаме. Всъщност, машините могат да ни хуманизират до голяма степен", каза организаторът на фестивала Мария Тодорова в студиото на "България сутрин".
Сред акцентите на фестивала са и специално организираните работилници, които ще дадат възможност на млади и любопитни хора да се докоснат до съвременни технологии и творчески процеси. Един от тях ще бъде воден от Суян Парк, преподавател в киноакадемията в Хага и дигитален артист, който работи с популярния софтуер Touch Designer - инструмент, който позволява артистично изследване и преоткриване на собствената идентичност.
"Ние сякаш забравихме да намираме творческото начало в хората. Тоест, много от нас чисто и професионално, и в личен план влизаш в един коловоз и техническата част от работата е една голяма част от това, което правиш. Реално машините, ако заместят тези процесa, а те вече го правят, за всеки от нас ще остане повече време да намери наистина нещата, които истински го мотивират и го правят всъщност градивен човек", коментира Тодорова пред Bulgaria ON AIR.
Фестивалът ще представи и специален проект - интерактивна инсталация, вдъхновена от научни данни за тъмната материя, предоставени от Европейската космическа агенция, в партньорство с професор Хен Хокстра. Проектът носи името "Диалог с космоса" и обещава едно нестандартно и емоционално преживяване на научната информация.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.