IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

На продавач на жилище в големите градове у нас се пада около 1,5 купувачи

За последните 10 години цените на жилищата в София са скочили с 200%

Bloomberg TV Bulgaria

Bloomberg TV Bulgaria

За последните 10 години цените на жилищата в София са скочили с 200%, а тези в Пловдив и Варна над 100%, според данни на Имотека. През 2015 г. средната заплата у нас е над 800 лева, докато сега тя е над 2400 лв., а в столицата – 3000 лв. Освен главоломния ръст на доходите друг фактор, движещ цените на жилищата нагоре, е достъпното финансиране, като България разполага с исторически ниски лихви по ипотечните заеми, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека, в предаването "В развитие" с водеща Вероника Денизова. 

Ръстът на цените е най-голям в София, тъй като в столицата търсенето е най-голямо и най-много хора мигрират в нея. Въпреки това другите големи областни градове също показват огромни ръстове в броя на сделките и цените. Гостът обясни, че доходността от отдаването под наем в София намалява с годините и много инвеститори в имоти се насочват към препродаването им.

Мнозина твърдят, че съществува риск от масово необслужване по жилищните кредити с влизането в еврозоната, тъй като постепенно лихвите ще изравнят тези на ЕЦБ. Събеседникът смята, че българинът добре преценява финансите си и няма да изпадне в положение, в което не може да обслужва кредита си.

Желанието на потребителите също се изменя. Преди 10 години средната квадратура на закупено жилище в София е 74 кв. м., докато сега тя е 96 кв. м. Този процес е повлиян от последиците от пандемията и желанието на все по-голям брой служители за хоум офис. Тези нагласи се отразяват и на строителите, които се преориентират в новия климат. Забелязва се тенденция при търсенето на насочване към новите квартали, които предстои да се развият.

„Част от продавачите все още задържат имотите си – дали заради предстоящото приемане на България в еврозоната и очакванията за ръст на цените, или заради това, че все още не могат да реализират капиталовата печалба, която очакват – не може да отговорим. Но със сигурност предлагането не задоволява търсенето като количество. В момента продавачите – участници на пазара – са по-малко и за това свидетелства едно съотношение, което гледаме на вътрешно фирмено ниво – броят на продавачи, спрямо броят на купувачи в големите градове. За София, Пловдив и Варна за 1 продавач в момента се състезават около 1,3-1,5 купувачи.“

Според събеседникът след 10 години сградите, в които ще живеем, ще са по-устойчиви, отговарящи на зелените стандарти и желанието на хората за подобряване на стандарта на живот. Това обаче ще ги направи и по-скъпи, тъй като ще се правят от по-иновативни материали, които са енергийно ефективни. Той очаква да видим ръст в следващото десетилетие в цените, но е трудно да се прогнозира дали ще наподобява сегашните размери.

Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата