Сред домашните насилници през март има 11 жени. Това сочи в отчета си Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП). Данните са за разкрити престъпления, свързани с насилие между партньори в дома им или извън него. Жените, които попадат в статистиката на властите, са удряли мъжете или вече бившите си половинки. Има сигнали за нанесени телесни повреди.
Те са нарушавали и съдебни заповеди за защита от насилие, като са притеснявали партньорите си. Посещавали са ги на адреса, на който живеят, или в работата им въпреки издадените ограничителни мерки.
Според отчета на ГДНП за миналия месец в условията на домашно насилие са регистрирани близо 284 престъпления. В цифрата се включват всички казуси - тормоз между партньори, тормоз от родители към деца, както и от деца към родители. Разкритите престъпления са 167 - с 12 повече от предходния месец февруари, когато бяха 155.
Според справката на ГДНП 200 от случаите през март са завършили с телесна повреда. При 39 е била нарушена заповед за защита на жертвата. Най-много нарушени заповеди е имало в София. Не липсват и заканите за убийства и физическа саморазправа. Те са били 45. По-голям остава процентът на мъжете насилници. Броят на жените е значително по-малък, но все пак има такива.
За март няма нито един случай на убийство, извършено в условията на домашно насилие.
Също като мъжете и жените насилници посещават психолози. Сред похватите, които жената използва върху мъжа, който е жертва на насилие, са обидни думи, финансов контрол, когато тя изкарва по-голяма заплата от него, изолиране от роднините му, заплахи, че повече няма да види децата си. Случаите на побой или други форми на физическо насилие също не са рядкост.
"Имаме не един и два такива казуса - разказва специалист от П.У.Л.С. - Организацията ни помогна на мъж, който бягаше заедно с децата си от половинката си и тяхна майка. Човекът имаше нужда от незабавна защита заради системен тормоз, упражняван от нея. Беше жертва на психическо и физическо насилие. Настанихме го в кризисния център. Много колеги не вярваха, че този огромен, здрав и силен мъж е в слабата позиция. Това, което изненадва хората и до днес, е, че мъжете проявяват същите симптоми като жените, жертви на насилие. Тоест връхлитат ги подобни чувства и страдат от еднакви обвинения - търсят причината за разрива на отношенията в себе си."
Разликата била в отношението на някои от институциите, които действали стереотипно и при този случай приели, че жената е жертвата на насилие.
"Това, което ние забелязваме, е тенденция след приключване на връзката, в която е имало насилие, агресорът да започне с институционалния тормоз - обяснява още специалистът. - Сиреч - човекът, който упражнява тормоза, намира начин да продължи да стресира, плаши и унижава жертвата си, но чрез нормативната система."/NOVA
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.