IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Каримански за Еврозоната: Банките ще превалутират сметките по фиксирания курс

Трябва да сме готови за следващата стъпка - какво ще стане, след като влезем в Еврозоната, посочи той

Ясно е разписано, че след влизането в Еврозоната търговските банки ще превалутират всички сметки по фиксирания курс, заяви в предаването "Брюксел 1" Любомир Каримански - член на УС на БНБ.

Той разясни какъв ще бъде курсът на еврото, при който се очаква да влезем в Еврозоната: "Това, което ще отстояваме, и при всички разговори досега, е курсът да бъде 1.95583. Виждате и напоследък това, което много дълго аз апелирах към търговската мрежа, към търговските банки, да сочат, колкото може по-рано това, което се харчи в търговската мрежа и в евро, и това, което се тегли от банките, в лева и в евро, за да може хората да свикнат, че това е курсът, който ние бихме отстоявали", посочи специалистът.  

На въпрос на Милена Милотинова има ли някакъв риск европейските институции, които ще вземат това решение, да не се съгласят с нас, Каримански отговори пред Bulgaria ON AIR: "Честно казано до този момент в преговорите никой не е поставял сериозно този въпрос, нито ЕЦБ, нито Комисията. Те са разумни и до този момент, ако проследим в историята, трудно можем да намерим примери, при които в хода на преговорите курсовете са сменени драстично или е имало такъв проблем. А и нищо не показва да има такъв проблем към момента".

"Ние трябва да сме готови за следващата стъпка - какво ще стане, след като влезем в Еврозоната. Това, Еврозоната да ни бъде приоритет, е хубаво, но съвсем не е достатъчно за развитието на нашата икономика", категоричен беше специалистът.

"Новият бюджет не е чак толкова по-различен от бюджета на служебното правителство, но има няколко неща, които са доста по-различни и те повлияха върху цялостното приемане и облик на "Бюджет 2025". Едното е това, че се увеличава дългът доста. Само по себе си това компенсира много голяма част от това, което може да се направи като анализ, от всички онези разходи, които проциклично бяха увеличени в разходната част на бюджета. От друга страна, критерият за инфлация така или иначе се покрива в първите няколко месеца на годината, тъй като виждаме, че инфлацията намалява. Тук вече въпросът е на усещането на хората дали инфлацията намалява", подчерта Каримански.

Целия разговор гледайте във видеото

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата