IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Океанското споразумение ни гарантира достъп на научно ниво до всички води

Еколог: Работи се и по международно споразумение за пластмасата

България внесе отворено писмо в Министерството на външните работи (МВнР) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ), подписано от редица реномирани учени и мореплаватели. В писмото се настоява за ратификация на в подкрепа на Океанското споразумение – първото, което ще позволи реална защита на откритите морски води, извън границите на националните територии.

"България вече е подписала договора, но предстои следващата важна стъпка – ратификацията. Това означава съгласуване между отделните министерства, одобрение от правителството и приемане като законопроект от Народното събрание. Договорът ще гарантира възможност да защитим водите в открито море. Това е последното останало място, на което все още има неоткрити хоризонти", заяви Мартин Томов от "Грийнпийс" – България.

България не е океанска държава, но ратификацията на договора би ѝ дала достъп до глобални научни изследвания в международните води. Така се осигурява възможност страната ни да участва пълноценно в процеси, които са от значение за цялата планета.

В предаването “България сутрин” Томов подчерта, че това ще е от ползва за цялата планета. “Не сме океанска държава, нямаме особени отношения които да се уредят, но ще се гарантира достъп на научно ниво до всички тези води. Това е последното останало място, на което все още има неоткрити хоризонти. Ще бъдат въведени  механизми за споделяне на научни открития, които в момента често се пазят като икономическа тайна – нещо напълно абсурдно“.

Проблемът с пластмасата

Всяка година в океана попадат до 540 000 тона пластмасов отпадък. С времето той се разгражда до микропластмаса, която попада в телата ни, в дрехите и в продуктите, които използваме ежедневно. "Работи се и по международно споразумение за пластмасата, което цели ограничаване на опаковките и продуктите за еднократна употреба", припомни Томов.

Пред Bulgaria ON AIR експертът подчерта ролята на всеки отделен човек, който може да допринесе за по-чиста природа, като намали употребата на еднократна пластмаса.

"Когато имаме защитени зони, които оставят природата на мира, тя се самовъзстановява и става по-устойчива", категоричен е екологът.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата