В средносрочен план вероятно трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и по-високи пенсии, заяви в кулоарите на парламента председателят на социалната комисия Деница Сачева във връзка с идеята за пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.
Сачева каза още, че в момента пътна карта няма и тепърва ще се изработи такава. “Решението, което предлагаме, е да се възложи на експертите, институциите, министерствата на труда, на финансите, НОИ да я изработят в срок от шест месеца и да бъде представена в Народното събрание”, добави народният представител от ГЕРБ-СДС.
Проект на такова решение е внесен в парламента от депутати от управляващото мнозинство.
По думите на Сачева решенията трябва да бъдат свързани с това как ще се процедира с осигурителната вноска в средносрочен план, защото тя не може да остане в този размер. “Трябвало да се вземат и решения за пенсионната възраст, като към момента нямало план тя да бъде увеличавана. Но трябва да се вземе под внимание фактът, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят”, отбеляза Сачева.
Депутатът добави, че пенсионният ни модел все още не е изпълнен в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен, а за да видим ефектите, са необходими поне 40 години. Но същевременно е минало достатъчно време, има нови тенденции, свързани със застаряване на населението, например, все по-малко хора влизат на пазара на труда.
“До 5-6 години ще влизат около 50 хиляди, а ще излизат около 100 000 -110 000 души и това са сериозни дисбаланси, които имат отношение към финансовата устойчивост на системата и по-адекватни пенсионни възнаграждения”, обясни Сачева..
Подготвен е законопроект за втория стълб на пенсионното осигуряване - той е свързан с т.нар “мултифондове”. Освен възможността да избира пенсионен фонд, да се избира и начина, по който неговите пари ще бъдат инвестирани, добави Сачева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.