Най-напред темата за добродетелите и религиите е повдигната от Светия синод още от началото на 90-те години, след промените, които настъпиха в страната. И този дебат е бил поставен, не през цялото това време, къде по-слабо, по-силно, но той винаги е присъствал като един приоритет в политиката и в работа на Светия синод. Предметът дали ще се казва "Добродетели и религия"... На времето, преди да бъде премахнат от учебната програма, се е наричал "Вероучение" или "Закон божий", дали под някакво друго наименование ще бъде, уточняват се тези детайли. Но като архипастири или хора, които ни е поверено духовното здраве на поверения народ, то знаем, че всяка беда от човека започва от отдалечаването ни от Бога. Това е коренът на всяка беда за човек. Това каза Патриарх Даниил в интервю за "Денят започва" по БНТ.
Толкова примери има в западни държави, които постигнаха един много висок стандарт на живота, но в последните десетилетия виждаме, че никой не е подминат от много остри противоречия, силни социални кризи, разделение. И виждаме, че материалният комфорт, напредъкът, технологиите, това не е гарант за лично и обществено благосъстояние. Материалното благосъстояние не е достатъчно за човек да му бъде добре, да живее в мир с човеците. Защото няма ли мир, когато един човек, който злопаметства, мрази, той и в рая да го сложиш този човек, няма да му бъде добре. Значи нематериалните условия са предпоставка или условия за това, за истинското благосъстояние на човек. И като знаем това, затова Светият синод никога не е преставал да помолява и да настоява пред управляващите, ако искаме да разрешим и сегашни, и бъдещи социални проблеми - престъпността, агресията, зависимостите, добави Патриарх Даниил.
Аз не вярвам, че има родители, които да не искат децата им да бъдат добри, грижовни, честни. Няма родител, който да не се поласкае и да не му стане добре, да чуе за детето си - син, дъщеря, че се е преборило с някоя трудност, преодоляло някакво изпитание или помогнало на човек в нужда, постигнало е с цената на много усилия някакъв успех, няма такъв човек, който да не се зарадва да чуе това за детето си. И в този смисъл аз разбирам родителите, които имат известни притеснения, и ги разбирам, защото и аз съм бил така. Аз съм имал същото мислене. Аз съм раснал в това време, преди 89-та година, в училище сме учили, бил съм и пионер, бил съм и в комсомола. Отношението към църквата като към някаква ретроградна институция, някаква закостеняла институция, която е извън съвремието ни едва ли не, че там няма как да вярвате като науката еди-какви-си доказвала. Това мислене аз съм живял и съм мислил по този начин, и съм се отнасял към църквата по онова време, Бог да ми прости, но съм се отнасял по такъв начин. Но после, когато нещата се изследват, виждат се, човек размисля и вижда, че това просто е невярна представа за църквата. Така че аз ги разбирам, но първото нещо, което е, това, което се предвижда за предмета "Добродетели и религия", е, че тези родители, които не желаят децата им да изучават нещо, свързано с вярата или с определено вероизповедание, могат да запишат децата си в трети профил "Етика". Така че притеснения за никого не би трябвало да има, обясни още българският патриарх.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.