При влизането си в България чуждестранните граждани ще декларират целта на посещението си и ще посочват писмено адреса, на който ще пребивават, предвижда приетият от Министерския съвет законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, съобщи правителствената информационна дирекция.
Временно пребиваващите чуждестранни граждани ще попълват адресна карта по образец, утвърден от министъра на вътрешните работи.
Въвеждането на задължението за адресна регистрация пред органите на граничния паспортен контрол е продиктувано от необходимостта от предприемане на по-ефективни мерки за упражняване на административен контрол на чуждестранните граждани, които влизат и пребивават на територията на страната.
Изискването няма да важи за пътуващите, които преминават транзитно през територията на страната и ще я напуснат в срок до 24 часа.
Съгласно приетите промени отпада изискването за гражданите на страните-членки на Европейските общности, които осъществяват търговска дейност у нас по законоустановения ред, да разкриват минимум 10 работни места за български граждани. Европейската комисия неколкократно е поставяла въпроса за правните гаранции за равното третиране на гражданите на страните-членки на ЕС.
Смята се, че подобен проблем би могъл да доведе и до затрудняването на стопанската дейност в страната.
Във връзка с необходимостта от хармонизация с Директива на Съвета на Европа за статута на гражданите на трети страни, дългосрочно пребиваващи в Европейския съюз, проектът предвижда отпадане на досегашното изискване за предоставяне на документ за завършено обучение по програмите за изучаване на български език или документ, издаден от оторизирана институция, че лицето
владее български език.