До 1000 лева ще бъде глобата за неизпълнение на задължението митническите служители при назначаване, освобождаване и всяка година до 31 май да декларират пред директора на Агенция "Митници" своето имотно състояние, както и имотното състояние насвоите съпрузи и на ненавършилите пълнолетие деца, реши Народното събрание с приемането на второ четене на промените в Закона за митниците.
При митническа измама с акцизни стоки виновните ще се наказват с глоба, а ако са юридически лица или еднолични търговци, ще им се налага имуществена санкция в размер от 150 до 250 на сто от митническата стойност на стоките, обект на нарушението. Досега предвидената имуществена санкция беше от 100 до 200 на сто от стойността на стоките, обект на измамата.
Наказанието за митническа измама е глоба за физическите лица и имуществена санкция от 100 до 200 на сто за юридическите лица и едноличните търговци, записаха депутатите. Същите наказания ще бъдат налагани и на лица, които отклоняват временно складирани стоки или стоки, на които е даден митнически режим или митническо направление.
Който пренесе или превози стоки през държавната граница или направи опит за това без знанието и разрешението на митническите органи, доколкото извършеното не представлява престъпление, ще се наказва за митническа контрабанда с глоба от 100 до 200 на сто върху митническата стойност на стоките, прие Народното събрание. Досега за същото нарушение глобата беше в размер на от 50 до 150 на сто върху митническата стойност на стоките.
Промените в Закона за митниците предвиждат задължение на проверяваното лице при проверка в рамките на последващия контрол да оказва съдействие на митническите органи при изясняването на факти и обстоятелства, от значение на проверката.
Проверяваният трябва да предоставя търговска, счетоводна и друга
документация, да дава обяснения, поискани от митническите органи, да изготвя справки, да осигурява достъп до служебни помещения, складове и каси и др., записаха депутатите.