Необходимо е от Висшия съдебен съвет (ВСС) да излязат представителите на прокуратурата и следствието и в контролния орган да останат единствено съдии, съобщи БТА, цитирайки Екатерина Михайлова от Демократи за силна България (ДСБ) и Емануил Йорданов от СДС.
Двамата изразиха това мнение беше изразено по време на заседание на Гражданския конвент за промени в конституцията.
Предложението на ДСБ включва още идеята парламентарната квота във ВСС да бъде избирана с квалифицирано мнозинство от две трети, за да се гарантира политическа безпристрастност.
Според Емануил Йорданов броят на членовете на ВСС трябва да бъде намален, но в рамките на новия му състав да се увеличи квотата на съдиите. Главният прокурор също да не влиза в контролния орган по право, както беше досега, предлага СДС.
Съдия Нели Куцкова обясни, че според нея контролният орган на съдебната система не трябва да изключва представители на прокуратурата, адвокатурата и следствието, тъй като "такава чиста структура" ще възпроизвежда недостатъците си.
Депутатът от БСП Татяна Дончева посочи, че при промените в съдебната система трябва да се помисли и за механизми за парламентарен контрол върху отделните елементи на съдебната система. Дончева очерта възможните според членове на БСП варианти за съдебена реформа.
По думите й съдът трябва да остане в съдебната система. Националното следствие може или изцяло да премине към изпълнителната власт, или да се въведе модела, съществувал в България преди 1979 г., когато и прокуратурата е
имала капацитет за разследване. Дончева коментира, че идеята разследването да бъде изцяло в изпълнителната власт, крие опасност от липса на обективност.
Прокуратурата да излезе от съдебната система, но да не преминава към изпълнителната власт, а главният прокурор да се избира от парламента, предложи Дончева. Магистратите се страхуват повече от политически натиск, отколкото от началниците си, коментира тя.
Татяна Дончева предложи също главният прокурор да се отчита не само с годишен доклад, но парламентът да контролира спазването на процесуалните срокове, злоупотребата със специални разузнавателни средства, с мерки за неотклонение и др.
И сега прокуратурата е контролирана образно казано отвсякъде, каза председателят на Асоциацията на прокурорите в България Росен Димов. Няма нейн значим акт, който да не подлежи на съдебен контрол, всички кадрови назначения и финансови въпроси се контролират от ВСС, главният прокурор се отчита ежегодно пред НС, допълни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.