Цяла година чакаме по две-три основни събития, явяващи се ключови и много важни и желани.
Сред тях наред с рождения ден, едноседмичното ударно почерняване на плажа или бясното каране на ски се нареждат и коледните празници. Плюс Новата година, но тя автоматично си влиза в представата за Коледа, особено като се има предвид, че е на има-няма пет дни разстояние и че дълги години е била сборен пункт на двата празника по идеологически причини.
Случва се понякога да се разочароваме от протичането на споменатите събития, макар и в повечето случаи те да си преминават доста добре, както надлежно доказват заснетите пиянски фотоси и полусигурните ни скъпи спомени от въпросната дата или конкретния период.
С Коледата обаче нещата стоят по-различно. Тя никога, ама никога не е такава, каквато си очаквал да бъде, особено ако си преминал границата от 10-11 годинки. Някак си все става така, че се правят планове за веселяшки вечери с роднини и приятели, за купища подаръци, приятни пожелания, струяща обич, коледни песнички, всеобща радост, щастие и дори посещение на “Александър Невски” за отчитане на религиозната страна на въпроса.
Плановете са си планове, но в интерес на истината едва ли са чак токова много хората, които сериозно свързват Коледата точно с пръкването на бял свят на бъдещата най-експлоатирана фигура в културната история на човечеството (да – с по-силно влияние дори и от това на Мадона и Бил Гейтс), а именно на малкия Иисус, въплътил се от Дух Свети и т.н. и т.н. Важното е да се подаряват картички с Неговия лик и да се вдигат купони в Негова чест. Няма лошо.
Обаче! За да мине Коледата безпроблемно, първо трябва на всяка цена да си изготвите стратегия. На първо място: доуточнете си какво точно мислите за Библейската история и ако в крайна сметка решите, че тя е просто чудесен фон за празничното настроение, преминете към стъпка N2.
Стъпка N2: Внимателно проучете нагласите на околните, склонността им към мили жестове и готовността им да ви зарадват по Коледа, за да не се окаже, че някой ви подарява нещо или ви изпраща картичка, а вие го гледате трогнато и ужасно виновно, защото не ви е и минало през ум дори да му избирате каквото и да е. Та нали не си разменяхте мартеници тази година – откъде-накъде сега му е хрумнало да ви се натрапва с тия коледни подаръци.
За всеки случай се запасете с картички с по-необвързващи пожелания отпред (“Весели празници”, да речем, а не само “Весела Коледа”), за да имате възможност да отбиете номера с “Оо, аз мислех, че ще си честитим официално на новогодишното парти” или нещо такова. Проявете въображение.
Следва друг много важен момент. Празниците не са период, в който можете да наваксате за всички пропуснати обеди през годината. Вярно е, че Коледата у нас си се нарича Коледа (а не нещо, свързано с кръст, Христос или подобни) и неизменно се съпровожда от колене на прасе, напоследък за по-шикозно (!) и по примера на страни-обект на подражание - евентуално и на представител на далече по-хилавия вид на пуйките. Въпреки това не се нахвърляйте като мечка-стръвница на всичките сарми, компоти, пити, боб, ошав, картофи и, на по-късен етап, пържоли, крилца, бутчета, луканки, шунки и кървавици. Неспазването на дори само тази трета точка от настоящите инструкции може да провали идеята за веселби, уют и приятни емоции около елхата.
Елхата! Доста хора след много увещания са склонни да приемат, че снегът не е необходимо условие за идването на Коледа и че дори и да няма бели преспи и падащи снежинки под жълтата светлина на лампите, то празникът може и да се получи – т.е. подаръците едва ли ще се отменят заради капризите на времето. Елхата обаче е друго нещо. Без нея Коледа не може. Ако е само до елхата – добре.
Но всяка година трябва да се търсят най-хубавите (разбирай най-скъпите) гирлянди, играчки, украси, джуджета, Снежанки, мигащи лампички и др. Ако прибавим Коледните венци за входната врата, вече станали модерни и у нас, заедно с ароматизираните свещи, покривките с еленчета и сурвачките, ще излезе, че ремонтът на банята от лятото ви е струвал далеч по-малко. Един съвет: преди да се захласнете по коледните джунджурийки отворете шкафа и ще откриете миналогодишните си покупки (и от по-миналата, и от по-по-миналата година), които едва ли са ви омръзнали, след като сте ги ползвали максимум две седмици и то преди 12 месеца.
Пето – Примирете се с идеята, че каквото и да правите, семейна идилия няма да има. Направете така, че да се видите с родата или на Бъдни вечер, или на Коледа, или (о, какъв ужас) в Новогодишната нощ. Не спорете, приемайте стоически забележките за фигурата си, гаджето, работата, подарените от вас неподходящи подаръци, за вредните ви навици, неуважението ви към близките. Съгласявайте се с всичко и обещавайте повече да не правите така. Бъдете снизходителни, все пак е Коледа. Ако се справите успешно, празничното настроение ще е спасено и подхранено от чувството за отдалеченост на новия обединяващ и сплотяващ момент, свързан със същия библейски персонаж – Великден.
Това в общи линии е главното около Коледата. За съществуването на Дядо Коледа, Дядо Мраз, Снежанка и елените вие си решавате. Не е научно доказано, че не са истински и ако си знаете, че ги има, не спорете излишно. Озъртайте се, може да ги засечете. Дотогава следвайте горните правила, получавайте си подаръците, задръствайте си телефона със SMS-и, гърмете си кутията с пиратки, пийте си ракията, шампанското и червеното вино, въобще – празнувайте си на воля.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.