Китайският президент е на най-важната си визита в САЩ за последните 30 години. Медиите класираха така посещението най-вече заради влошените напоследък взаимоотношения между двете икономически най-силни държави в света.
Какво всъщност искат една от друга двете големи?
За Китай официално не се знае нищо конкретно, пише ВВС. Формулировката на техните очаквания е „стабилно и балансирано развитие на двустранните отношения”, без детайли.
Ясни обаче са поне няколко въпроса, които Пекин ще повдигне във Вашингтон. Споровете за курса на китайския юан са очевидна тема на дискусии. „Ерата на световната парична система, доминирана от американския долар, е минало”, заяви преди пристигането си в САЩ Ху Дзинтао.
Също така президентът ще поиска за пореден път от американците да спрат да продават оръжие и да оказват помощ на самоуправляващия се Тайван, който Китай счита за своя територия.
Твърде вероятно е Ху Дзинтао да поиска страната му да има решаваща дума при определянето на световната политика, особено що се отнася до азиатския регион.
„Растящата сила на Китай и неговата все по-значима лидерска позиция са реалност”, заяви наскоро китайският заместник външен министър и допълни: „Ние уважаваме и разбираме американските интереси, надяваме се, че САЩ ще уважават и разбират нашата позиция”.
От ВВС коментират, че мощният икономически напредък дава самоувереност на китайските лидери и те все по-открито и настойчиво предявяват искания, и то на най-високо равнище.
В същото време обаче Пекин не търси бързи промени, а действа последователно, повтаряйки, че неговият възход е мирен и не е заплаха за останалите. Остава Ху Дзинтао да убеди и Барак Обама в тази позиция.
Що се отнася до американските очаквания и искания, то основната тема определено ще бъде икономическото сътрудничество.
Вашингтон в лицето на финансовия министър Тимъти Гейтнър многократно настоя Китай да позволи на курса на юана да се покачи по-бързо, да спре дискриминацията срещу американски компании и да отвори още повече пазарите си за промишлени стоки и селскостопански продукти. Предвид зависимостта на американската икономика от китайския пазар подобни искания са в рамките на очакваното. Дали обаче Китай е готов да стимулира американския износ е съвсем друг въпрос.
В дните преди визитата на китайския държавен глава, Гейтнър определи икономическото партньорство между САЩ и Китай като „изключително ползотворно и за двете нации”. И побърза да допълни, че „двете икономики се допълват взаимно”. Ето и основанията: през 2011 година Съединените щати ще изнесат в Китай стоки и услуги за повече от 100 милиарда долара. Този износ „ще издържа” стотици хиляди американски работни места.
Белият дом обаче ще има нелеката задача да балансира между тази икономическа зависимост и редица въпроси, по които има сериозни разминавания с китайското правителство. Като севернокорейската и иранската ядрена криза, като опасенията от стремглавото въоръжаване на китайската армия, като проблемите със зачитането на човешките права и свободи в Китай.
Съветникът по националната сигурност на Обама – Том Донилън, обясни, че разговорите между двамата лидери ще бъдат разделени в четири отделни „коша” – взаимоотношенията като цяло, сигурност и политически въпроси, икономика и човешки права.
Това изявление съвсем ясно показва, че ще се търси подход, чрез който съдържанието на всеки от четирите коша да се разглежда отделно от останалите. Само така успешното протичане на разговорите е възможно. А и с цената на множество компромиси от двете страни. Остава да се види как ще се разберат.