Всички жители на щата Аризона с проблем със затлъстяването, които получават държавни субсидии за безплатно медицинско обслужване, могат да се окажат длъжници, пише BBC.
Всеки, който не спазва диетата, изготвена му от личния лекар, ще трябва да плаща по 50 долара всяка година. Глоба, която все още не е узаконена, но може да се окаже наложителна и същевременно дискриминационна. За тънката граница ще трябва да умуват щатските власти.
В САЩ, както в голяма част от Западния свят, разширяването на талиите води до разширяване на бюджета, който трябва да покрие съпътстващите разходи. Защото от всеки похарчен за здравеопазване долар 83 цента са за пациент с наднормено тегло. А годишните здравни разходи, свързани със затлъстяването, надхвърлят сумата от 168 милиарда долара.
Medicaid е програма, която осигурява финансирането на социалнослабите и струва на държавата 339 милиарда долара тази година. Ежегодно размерът й се увеличава с 8%. Предвид този факт е ясно защо именно тази програма се превърна в тема на ожесточени противоречия в Конгреса.
Историческата здравна реформа на Барак Обама предвижда увеличаване на държавните субсидии за здравеопазване на бедните, което ще доведе до още разходи в размер на десетки милиарди долари.
В същото време републиканците настояват за таван на федералното финансиране, чрез който да се спестят 750 милиарда долара в рамките на следващите 10 години. По силата на този план щатските власти ще трябва да направят доста съкращения и да увеличат своя дял в покриването на програмата.
И в тази връзка от Аризона решиха да прибегнат до радикално решение. Щатът иска да наложи глоба на всеки, които се възползва от Medicaid, но не спазва предписанията на лекаря.
В това число и тези, които не следват диета за отслабване при установен проблем с наднормено тегло. Но и за пушачи и диабетици, които не слушат докторите и впоследствие се стига до повторно приемане в болници и скъпоструващи лечения.
Според Моника Коури, заместник-директор на Medicaid в Аризона, инициативата цели промяна на отношението на хората към проблема. Така както вдигането на акцизите за цигарите е намалило тютюнопушенето в страната.
„Неопровержим факт е, че има пряка връзка между затлъстяването и покачването на разходите за здравеопазване в Съединените щати. Така че няма защо да се притесняваме да обсъждаме този проблем”, заявява Куори пред BBC и посочва, че е време да се вземат решителни мерки.
В случая – да връщаш пари обратно в системата, ако не прилагаш предписаното от специалист лечение.
Детайлите по въпросната схема, подкрепена от губернатора Ян Брюър, все още не са доизчистени, но и това ще се случи, ако Конгресът даде зелена светлина на законопроекта.
Така за първи път в САЩ може да се стигне до налагане на глоби на хора, които водят доказано нездравословен начин на живот.
И неслучайно това ще се случи в Аризона – щатът, който пропорционално е на второ място по брой възползващи се от програмата Medicaid, като ¼ от населението му страда от затлъстяване. А сметката за безплатно здравеопазване е 10 милиарда долара.
Другите закъсали щати ще очакват с нетърпение развитието на събитията в Аризона и като нищо ще последват този пример за попълване на хазните си.
Разбира се, плановете на аризонските власти имат и доста критици. Един от най-видните е сенатор Кирстен Синема, която счита предлаганите глоби за несправедливи и насочени предимно към работещите бедни хора и възрастните.
Според Синема далеч по-добро решение е да се инвестира в създаването на нови работни места и така повече хора да могат да си позволят да плащат за здравеопазване.
Ще има ли глоби за неспазване на диети в Аризона обаче ще реши Американският конгрес. А сенатор Синема ще може да гласува против.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.