„Ал Кайда“ има нов лидер. Това е египтянинът Сейф ал Адел, съобщи бившият ислямски фундаменталист Номан Бенотман.
Бенотман, който сега работи за британския аналитичен център Фондация Куилиъм, е един водещите световни експерти по борба с тероризма. По думите му Ал Адел ще оглавява терористичната организация, докато регионалните й структури положат клетва за вярност пред първия заместник на убития от американците Осама
бен Ладен – Айман ал Зауахири, пише „Комерсант“.
Бенотман и други експерти впрочем прогнозират, че Ал Адел ще играе важна роля в организацията и занапред. Това съвсем не радва борците с тероризма: Сейф ал Адел е смятан за един от най-опитните бойни командири на „Ал Кайда“ и талантлив стратег,способен да вдъхне нов живот в терористичната мрежа.
Профилът на Ал Адел е поместен в раздела "Най-издирвани терористи" на сайта на ФБР. Американците предлагат 5 милиона долара, за да научат къде се намира.
Експертите са убедени, че той се укрива в Северен Вазиристан – на афганистанско-пакистанската граница, но потвърждение няма, както и за повечето данни от биографията му.
Знае се, че е роден на 11 април в Египет - или през 1960 г., или през 1963 г. ФБР разполага с негова снимка, но там има вид на трийсетгодишен и тайните служби не знаят как изглежда сега. В реалния живот има много имена - Мохамад Ибрахим ал Макауи, Ибрахим ал Мадани, Умар ал Сумали, а Сейф ал Адел ("меч на правосъдието" в превод от арабски) е бойният му прякор.
Американците подозират, че е планирал атаките срещу посолствата на САЩ в Кения и Танзания през 1998 г., взели над 200 жертви.
В едно от малкото си интервюта Ал Адел разказва, че е служил в египетските специални сили и е стигнал чин полковник. Не се знае защо е избягал от Египет, но има сведения, че в края на 80-те години е воювал срещу съветските войски в Афганистан и е организирал там тренировъчни лагери за муджахидините. После години наред е вербувал и обучавал бойци в Ливан, Судан, Сомалия и Афганистан. Известен е като познавач на взривното дело и способен стратег.
Твърди се, че не бил участвал в планирането на терористичните акции от 11 септември 2001 г., а според доклад на американската правителствена "Комисия 9/11", дори възразявал срещу атентатите, защото не били подготвени добре.
След нахлуването на САЩ в Афганистан през 2001 г. при неясни обстоятелства бил заловен от ирански сили и прекарал 9 години под домашен арест в тази страна. В края на миналата година бил разменен срещу ирански дипломати, пленени от „Ал Кайда“.
Експертите обаче смятат, че домашният арест на Ал Адел е бил твърде условен и египтянинът през цялото време е поддържал активни връзки с нелегалните терористи, участвайки в разработката на атентати, по-специално в Саудитска Арабия.
Според германското сп. "Шпигел" американските тайни служби се страхували най-много, че може да бъде нает от иранските власти за нанасяне на ответен удар по САЩ, ако Съединените щати атакуват ядрени обекти в Иран.
"Човек като Ал Адел дори няма нужда лично да участва в атентатите – стига и това, което носи в главата си", заяви миналата година пред "Шпигел" Номан Бенотман.
Самият той навремето е участвал във въоръжени действия и поддържал връзки с Бен Ладен, но през 2002 г. сложил оръжие и започнал да сътрудничи на западните тайни служби. Споделя доста неохотно за контакти с някогашни съратници, но явно има такива - поне защото всичките му съобщения за дейността на „Ал Кайда“ са
се оказвали верни.
Новината, че Ал Адел е избран за нов лидер на „Ал Кайда“ вместо Бен Ладен, изненада мнозина: за водач бе спряган 60-годишният му заместник Айман ал Зауахири, също египтянин.
Бенотман впрочем уточни, че Ал Адел е временно изпълняващ длъжността.
Според експерта решението е било взето от 6 до 8 влиятелни членове на афганистанско-пакистанския клон от организацията. Те били принудени да действат бързо, тъй като "дискусиите в интернет сочат, че младите привърженици на джихада стават нетърпеливи".
Междувременно скоро се очаквало всички високопоставени дейци на терористичното движение да се съберат и да излъчат нов постоянен лидер. И в случая Зауахири вече се очертавал като фаворит (ФБР е готово да плати 25 милиона долара за данни, свързани с местонахождението му).
Мнозина експерти обаче са на мнение, че Зауахири няма да може да стане втори Бен Ладен - досега е бил главно идеолог, а не координатор на оперативната дейност. Освен това според Бенотман местните водачи на „Ал Кайда“ биха желали да видят по-млад човек начело на организацията.
При все това Сейф ал Адел има шанс да стане поне втори в йерархията на „Ал Кайда“, а може би и неин лидер в сянка. Спечелил си е "блестяща репутация сред ислямистките бойци в цял свят и би могъл да вдъхне нов живот в отслабената терористична мрежа", смята експертът по тероризма Ясин Мушарбаш, наблюдател на "Шпигел".
Което не радва борците срещу тероризма и тревожи най-вече американците. След завръщането си от Иран Ал Адел изпрати редица послания до членовете на „Ал Кайда“ и призова младите бойци да не хабят ресурси за второстепенни атентати в държави съюзнички на Вашингтон, а да насочат всички усилия към подготовката на нов мегатерористичен акт в САЩ. "Високомерието на змията може да бъде посрамено само с удар в главата", заяви той.
Редица експерти впрочем смятат, че още е рано да се правят прогнози за бъдещето на „Ал Кайда“.
"Не сме сигурни, че тъкмо този човек е станал временен лидер на организацията или че скоро тя ще бъде оглавена от друг. Единственото сигурно нещо е, че премахването на Осама бен Ладен, макар и твърде важно събитие, няма да разруши неговата организация. посочи пред "Комерсант" Рафаел Пърл, шеф на звеното за борба с тероризма към ОССЕ.
(БТА)