IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Един европеец в Китай. Какво може да се обърка

Възможните недоразумения при срещата на Запада с Изтока

Един европеец в Китай. Какво може да се обърка

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Заради нарастващото значение на Китай за все повече хора от Европа е ключово да познават културата и нормите на поведение на китайците, а когато Западът среща Изтока, често има недоразумения. Въпреки значителните промени и доближаването до западната култура, в Китай все още важат различни правила от тези във всекидневието на европейците, пише Stern.de.

Например правилото „първо дамите“ в Китай не е обичайно. Тук предимство имат по-възрастните и хората с по-високо социално положение – те трябва да бъдат поздравени първо, на тях трябва да се задържи вратата.

„Заповядайте“ и „благодаря“ също не се използват толкова често, колкото е прието в западния свят. От една страна, китайците го възприемат като поставяне на дистанция или пък приемат някои неща като разбиращи се от само себе си, така че не е необходимо да се благодари за тях. Подходящ еквивалент е почукването с пръсти по масата.

Китайският вариант на „по дрехите посрещат“ включва освен прилично облекло и на всяка цена чисти обувки, също и хармонични движения.

Друга разлика между хората от Изтока и Запада е значението на усмивката. Естествено, азиатците се смеят и се радват на същите неща, на които и европейците, но на невежество, на срам, недоволство, дори болка и тъга също можете да ги видите да се усмихват.

Китайците изключително рядко биха отговорили с „не“ или „не зная“, а винаги ще намерят някаква алтернатива на отрицанието. За тях това е въпрос на любезност.

Къде може още да се обърка човек: стъпалата и подметките се приемат за „най-низшата част“ на тялото, затова не бива да се подритва нищо, нещо повече – това табу трябва да се има предвид при кръстосването на краката.

Когато се влиза в нечий дом, обувките се оставят пред вратата. Като груба нелюбезност се приема да посочиш някого с ръка. Освен това прегръдки, целувчици за поздрав или потупване по рамото са чужди на китайците.

Подходящи теми за разговор са историята, културата, семейството и прогресът на Китай. Абсолютно неподходящи теми са културната революция, сексът, финансовото положение и политиката.

Общият обяд или вечеря с китайци приключва доста рязко. Обикновено китайският гост напуска масата веднага след приключването на яденето. Смята се за нелюбезно да си изядеш всичко. В този случай се приема, че си останал гладен, затова трябва да се остави мъничко от храната.

В Китай се яде с пръчици и между отделните ястия те се слагат на поставчица до чинията. Никога пръчиците не се слагат с паничката с ориз, защото се смята, че носи лош късмет.
 
Изобщо суеверията и символиката на числата играят изключително важна роля в живота на китайците. Късмет носят числата 2, 3, 6, 8 и 9. Лош – много нечетни числа и 4, защото звучи като думата „смърт“.

Много важна е и символиката на цветовете, които се пренасят дори върху плодовете. Позитивни символи са портокал (късмет), ябълка (мир), праскови (дълъг живот). Подаръците се опаковат в пъстра хартия, а подборът на цветовете разказва за пожеланията. Най-добре е да е в червено и златно, а черното и бялото трябва да се избягват.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата