Пресата в най-голямата европейска икономика се добра до сензационна новина – правителството на Ангела Меркел ще продава най-модерните бойни танкове на страната в Саудитска Арабия. Сделката е толкова тайна, че кабинетът пази пълно мълчание.
По информацията на "Der Spiegel" детайли по търговското споразумение с арабското кралство са били обсъждани на тайно заседание на Федералния съвет за сигурност с участието на канцлера Меркел, външния министър Гидо Вестервеле и военния министър Томас де Майзиере. На съвета е било решено на Саудитска Арабия да се продадат 200 танка Leopard 2.
Но такава сделка на фона на категоричната политика за защита на човешките права на хората в Арабския свят изглежда доста противоречива, коментира сп. TIME. На това мнение в Германия са редица правозащитни организации, църковни лидери, опозиционери и дори водещи фигури от Християндемократическия съюз на Меркел.
Като Норберт Ламерт, председател на Бундестага, и Рупрехт Поленц, ръководител на парламентарната комисия по външната политика, които изразиха открито твърдото си убеждение, че продажбата на тежко въоръжение на страна с проблеми със зачитането на основни човешки права е неприемлива.
„Подобни решения за търговски спогодби не могат да се взимат във време, когато хората в Арабския свят се вдигнаха на борба за демокрация”, коментира лидерът на Зелените Юрген Тритин.
Правозащитници са убедени, че Саудитска Арабия заема страната на авторитарните режими в Северна Африка и Близкия изток. Така например, когато опозицията в Бахрейн излезе по улиците в търсене на демократично управление през март, армия от 2 000 войници, голяма част от които саудитци, участва активно в смазването на протестите.
На този фон, дори и най-близките съюзници на канцлера са притеснени от снабдяването с оръжия на държава, която не се свени да прилага репресии за постигане на политически комфорт.
Ако сделката настина се осъществи, тя ще прати доста тревожен сигнал към арабските продемократични активисти от една от водещите западни сили. Продажба на такова въоръжение в такъв мащаб може и да се окаже повратна точка в оръжейната политика на Германия.
В последните 20 години федералната република отказваше да продава оръжия на Саудитска Арабия, посочвайки притесненията си по отношение зачитането на човешките права в кралството. Дори според германското законодателство износът на военна техника за страни в пряк въоръжен конфликт е забранен. Но, разбира се, дефинирането на конфликт е отворено за интерпретация.
В крайна сметка решението за продажба на танкове едва ли е свързано само с политиката. Дори и икономика като германската изпитва трудности. Военната индустрия със сигурност има нужда от големи клиенти, за да продължи да заема водещо място в света.
Но, ако Берлин откаже да извърши изгодната сделка, следвайки моралните си принципи, Саудитска Арабия няма да остане без оръжия. Съвсем спокойно ще насочи петролните си пари към американците, които разчитат на кралството като основен съюзник във войната с терора и при ограничаването на иранското влияние в Близкия изток.
Освен това танкове Leopard 2 се произвеждат по германски лиценз и в Испания. И саудитците вече са влезли в контакт с Мадрид. Тоест испанци и германци са в пряка конкуренция за парите от Саудитска Арабия. А търсенето на мощни, но и неособено маневрени машини като Leopard 2 не е кой знае колко голямо, че примамлива оферта да бъде подминавана с лека ръка.
Германската оръжейна индустрия осигурява работа на 80 хиляди души, като през 2009 година страната е третият най-голям износител на военна техника в света с 11 на сто пазарен дял. Най-големите й клиенти са Гърция, ЮАР и Турция. САЩ са лидери с 30%, Русия е на второ място с 23%.
Разбира се, бизнесът си е бизнес. Но как биха се почувствали Меркел и министрите й, ако демократичен протест в Рияд бъде смазан с германски танкове?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.