IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Когато отказът от лечение може да спаси живот

Специалисти се обявяват срещу ненужните интервенции

Когато отказът от лечение може да спаси живот

Колкото повече се лекуваш, толкова повече боледуваш. До този извод стигнаха американски лекари, изяснявайки, че някои анализи и методи на лечение нанасят повече вреда, отколкото полза, съобщи "Newsweek".

"Има много области в медицината, където отказът от провеждане на изследвания, рентген и лечение, в крайна сметка се отразява по-благотворно върху здравето", твърди професорът от Калифорнийския университет Рита Редберг.

За много хора в добро общо здравословно състояние след едни изследвания следват други. Всяка година американското правителство отделя стотици милиарди долари за медицински процедури, които не носят никаква полза и дори понякога носят сериозен риск за здравето.

Макар че изследванията наистина спасяват живота на някои пациенти, помагайки да се открие заболяване в ранен стадий, те може да бъдат вредни и дори разрушителни за други.

Резултатите от мащабно изследване показват, че действието на методите на хирургическото вмешателство в кардиологията върху здрави пациенти, оплакващи се от леки болки в гърдите, показват, че процедурите са подобрили качеството им на живот и продължителността му не повече, в сравнение с тези, които са приемали таблетки, редовно са правели гимнастика и се хранели здравословно.

Новите технологии водят до изостряне на проблема. Те помагат на специалистите да видят и най-малките детайли на сърцето и артериите триизмерно, но способността им да преценят дали трябва да се намесят, не е претърпяла развитие.

Изследване, проведено от специалисти от Johns Hopkins Medical Institutions показва, че сред 1000 пациенти, преминали компютърна ангиография, броят на инфарктите не е бил по-малък,в сравнение с други 1000, които не са преминали през този вид диагностика.

Хората от първата група обаче са употребявали повече лекарства, правели повече изследвания. Ангиографията подлага пациента на радиоактивно облъчване и така повишава риска от развитието на рак.

Същото се отнася и до скъпоструващата компютърна томография (скенер) на гръбнака. С нейна помощ се откриват заболявания, след диагностицирането,  на които обикновено следва хирургична намеса, свързана с всички рискове от нея. Тя, обаче, често не е по-ефективна от подходящата за болния гимнастика.

Този месец в изданието Archives of Internal Medicine бе публикуван списък от резултати от анализи и методи на лечение, от които някои пациенти трябва да се откажат.

Това са лекуването на синузит с антибиотици, рентгенограмата при болки в кръста и изследването за остеопороза при жени под 65 години, електрокардиограма и други кардиоизследвания с пациенти, които не са в риск.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата