IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Разкритият в САЩ ирански заговор нещо издиша

Дори в американската администрация виждат слабите места

Антиамериканската пропаганда в Иран. Снимка: Reuters

Антиамериканската пропаганда в Иран. Снимка: Reuters

САЩ настояват за санкции срещу Иран в отговор на заговора за убийство на саудитски дипломат във Вашингтон. След гръмването на новината за заговора обаче се появяват въпросителни. 
 
Представители на правителството трябва да признаят – доказателствата са слаби, обвинението е съмнително, а връзката с управлението в Техеран е в мъгла. 
 
Първоначално случаят изглеждаше ясен – ирански агенти планирали убийството на саудитски дипломат във Вашингтон и в отговор Вашингтон започва да работи за прокарването на санкции срещу Иран. В крайна сметка ръководството в Техеран трябва да е знаело за плановете, може даже да са поръчители. 
 
В действителност обаче не е толкова ясно. Според високопоставени представители на американската администрация нямат категорични доказателства, че иранските лидери са знаели за предполагаемите планове за атентат. 
 
Повече от вероятно било аятолах Али Хаменей и шефът на бригадите Кудс да е знаел за заговора, казват високопоставени представители на администрацията пред Reuters. Но все пак правят уговорката, че вадят изводите си на базата на анализ, а не на доказателства. 
 
Вярно, че операцията не би могла да бъде планира съвсем извън системата. Според същите източници обаче е напълно възможно президентът Махмуд Ахмадинеджад да не е бил в течение. 
 
Други високопоставени служители във Вашингтон също признават, че предполагаемият заговор има необичайно слаба организация. „Смятахме, че бригадите Кудс биха прикрили по-добре следите си“, казва един от тях. 
 
Бригадите Кудс са елитна част от Ислямския корпус на гвардейците на революцията, подчинени на върховният лидер аятолах Али Хаменей. Смята се, че един от организаторите на заговора е от техните редици. 
 
Друг вътрешен човек коментира, че този план е „много далеч от модела“ на последните операции на Кудс.
 
Експерт по Иран в Конгреса обяснява съмненията си по предполагаемия заговор. „Продавач на коли от Тексас, който не е член на Кудс и от много години живее в САЩ – това не се връзва“, казва Кенет Кецман. 
 
„Може да е имало някакъв контакт с Кудс, но идеята за целенасочен, напълно обмислен план, одобрен от високо място в иранското ръководство, нарушава достоверността“, продължава размислите си Кецман. 
 
Съмнения възникват и след разказите на близките на обвинения за организатор. Дори бившата жена на 56-годишния Мансор Арбабсиар говори за неговата невинност. Въпреки че не живее с него, не може да си представи, „че той е в състояние да направи такова нещо“, разказва бившата съпруга пред тексаска телевизия. 
 
Стари приятели и съседи описват пред New York Times Арбабсиар като безнадеждно неорганизиран човек, който едва ли е в състояние да направи заговор. Наистина негови съседи го виждали как вечер пушел пред къщата си и говорел по телефона на език, който не разбират, а според приятел в последно време имал необичайно много пари, за които не дал убедително обяснение. 
 
Приятелят му Том Хосейни го описва като човек, който „непрекъснато си губи ключовете и телефона“. „Даже чорапите му никога не бяха от един чифт“, казва Хосейни пред  New York Times. 
 
Властите във Вашингтон обаче виждат нещата по друг начин. Според обвинението племенник на Арбабсиар е на висок пост в бригадите Кудс. Според властите след залавянето му в присъствието на следовател обвиняемият е обсъждал плана с посредник на Кудс. 
 
Иран отхвърля обвиненията и ги обяснява с желанието на Вашингтон да вкарат напрежение в отношенията им с другите държави в региона, в частност със Саудитска Арабия. 
 
В същото време, въпреки мащабните дипломатически усилия на САЩ Иран да бъде осъден, Вашингтон има ограничени възможности да го накаже – да наложи санкции на иранските авиолинии и ограничение на петима представители на Ислямския корпус на гвардейците, за които твърди, че имат връзка с обвинения. 
 
По- драматичен отговор – като военни действия или блокиране на иранския износ на петрол – не са вероятни. Причините за това са съпротивата на Русия и Китай, притеснения за дестабилизиране на региона, който и без това е под напрежение и страховете от повишаване на цените на петрола, които ще разтърсят световната икономика. 
 
(New York Times, Reuters, Spiegel, БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата