Повечето американски журналисти са склонни да определят гражданското движение срещу финансовия елит на САЩ по-скоро като сбор от наивни утописти, отколкото от хора, способни да предизвикат революция. В някои издания дори откровено се подиграват на демонстрантите, обвиняващи големите финансови институции в "корпоративна алчност" и "финансов тероризъм".
Но ето – вече повече от месец „Окупирай Уолстрийт” е редовен герой в новинарските емисии. И все повече американци, затънали в кредити, уплашени за бъдещето си и недоволни от разширяващата се пропаст между богати и бедни, стават съпричастни с лозунгите на това движение, пише TIME. За протестиращите причината за глобалната криза е една – алчността на големите банки и чувството им за безнаказаност.
Протести, сходни с тези в Ню Йорк, вече има в над 100 американски града. Недоволството минава отвъд Океана – 15 октомври е обявен за международен ден за протест срещу безскрупулните финансови гиганти. Ден, в който светът ще покаже солидарност с американските протестиращи. В крайна сметка се оказва, че инициативата „Окупирай Уолстрийт” не е чак толкова неуспешна.
Някои от най-запалените активисти смятат, че движението им е реално функциониращо заради своята разнородност и децентрализация. Думата, която се чува често сред демонстрантите, е „хоризонтална” – такава е структурата на организацията, в която всички са равни.
Черпещи вдъхновение от Арабската пролет и протестните движения в Гърция и Испания, членовете на „Окупирай Уолстрийт” нямат преки ръководители. Те се организират чрез социални мрежи и колективни събрания. Крайните решения какви действия да се предприемат се взимат на две срещи дневно, наричани Общи събрания. Всички демонстранти са окуражавани и призовавани да изказват своето мнение.
Книги на влиятелните съвременни марксистки автори Майкъл Хардт и Антонио Негри могат да бъдат забелязани в ръцете на много протестиращи. Двамата са категорични, че надигането на масите срещу господстващия капитализъм, организирани чрез интернет (или други средства), е неизбежно. В коментар за настоящите събития Хардт и Негри споделят, че случващото се няма да доведе до намирането на нов Мартин Лутър Кинг или друг едноличен лидер. Те по-скоро очакват изграждането на множество хоризонтални структури, които да упражняват „пряка, реална демокрация”.
Именно това е и директният обществен призив. Хората настояват за реална демокрация. „САЩ твърдят постоянно пред целия свят, че са защитници на демокрацията. Но колко американци могат да се похвалят, че са сядали заедно и са взимали решение по колективен, демократичен начин за нещо различно от поръчването на пица и избора на филм, питат от „Окупирай Уолстрийт”.
Протестиращите са се прицелили в настоящата политическа система, която според тях в момента е изцяло подчинена на интересите на корпоративния елит.
Според активистите налаганата от „Окупирай Уолстрийт” алтернатива е в ярък контраст. Веднъж припомнили си как всичко може да е различно, хората наистина се променят, смятат демонстрантите и изразяват силното си желание идеологията им „да зарази” хората в цялата страна.
Но докато подобна система за достигане на консенсус може да е вдъхновяваща за ядрото на „Окупирай Уол Стрийт”, трудно може да се каже, че масовото приложение на идеята в този вид в национален мащаб е реална възможност.
Професор Тод Гитлин от Журналистическия факултет на университета „Колумбия” определя „Окупирай Уол Стрийт” като „неоформена смесица между емоция и движение”.
Гитлин говори от личен опит. Той е президент на „Студенти за демократично общество” – водещата антивоенна организация в САЩ по време на войната във Виетнам. Но професорът отчита, че има малко прилики между неговото движение и „Окупирай Уолстрийт”. Гитлин е изумен, че настоящите борци за равноправие са изключително мирни, действат освободено и идват от различни части на политическия спектър.
Професорът по журналистика си спомня: „Нашата позиция срещу войната беше позицията на малцинството и ние го знаехме”. Но сега протестиращите се противят срещу неща, които не се нравят на мнозинството американци.
От „Окупирай Уолстрийт” все пак признават, че още е твърде рано да се говори за обединяване около конкретни, реализируеми искания. Ние не искаме да кажем на Федералния резерв как да промени лихвите, обясняват от организацията. Но искат реални промени. И са готови да протестират, докато не видят конкретни действия от страна на политическия елит.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.