Когато властите в Ню Йорк обявиха, че са заловили 27-годишен американски гражданин, готов да взривява самоделни бомби по различни цели в мегаполиса, една от най-често използваните думи (както обикновено в подобни случаи) беше „Ал Кайда”. Стане ли въпрос за вербуване на бойци по целия свят, терористичната мрежа винаги е основен заподозрян.
Много често се оказва, че вербуваните преминават тренировъчен процес в лагери на „Ал Кайда” в Афганистан, Пакистан, Йемен или Северна Африка. Но в случая с Хосе Пиментел беше посочено друго – той е черпил вдъхновение и познания от онлайн списанието на английски „Inspire”, пише BBC.
Наскоро радикалният проповедник и лидер на „Ал Кайда” Ануар ал-Аулаки беше убит в Йемен, но активността на терористи като Пиментел е явно доказателство за това как влиянието му не е намаляло дори и след смъртта му. Защото именно този човек е идеологът на „Inspire” – списанието, което служи за радикализиране и организиране на действащите самостоятелно терористи, особено тези на Запад.
27-годишният Хосе не просто е бил вдъхновен от екстремистките статии в изданието. Там той намерил и ясни указания как да сглоби бомби. Наставленията са били поместени в материал, озаглавен „Как да направиш бомба в кухнята на майка ти?”.
Сайтът на списанието вече не е достъпен онлайн заради „проблеми със съдържанието”, но заветът си остава.
Почти всеки ред в „Inspire” е възхвала на „Ал Кайда”, съпроводена с оправдание за употребата на сила и практически съвети как точно да се извършат терористичните удари. И всичко това, написано в увлекателен стил.
Разбирането на Аулаки за модерните медии прави пропагандните действия на Осама бин Ладен да изглеждат старомодни. В миналото „Ал Кайда” прокарваше идеологията си в западните страни чрез местни представители и лични връзки. За Аулаки обаче новите технологии са далеч по-добър инструмент от човешкия фактор.
Така стрелецът от базата „Форт Худ” майор Нидал Хасан (убил 13 военни) е получавал напътствия чрез имейли от проповедника. Файсал Шахзад, който опита да взриви кола-бомба на Таймс Скуеър в Ню Йорк, също е водил кореспонденция с Аулаки.
Анализатори считат, че това е тенденция, която ще продължава и занапред. С други думи – предвид невъзможността за нови мащабни атаки като тези от 11-ти септември, 2001г., „Ал Кайда” все повече ще залага на вербуването на самотни бойци на вражеска територия, които да се обучават и организират сами.
Тези бойци нямат опита и възможностите на тези, преминали през тренировъчните лагери на мрежата на покойния Осама бин Ладен. Но пък имат предимството да са трудно откриваеми за службите за сигурност и да действат в сърцето на врага.
В тази връзка вече се обсъждат вариантите за неутрализиране на онлайн пропагандата. Редица специалисти препоръчват използването на кибер атаки срещу „Inspire” и други подобни издания, за да се спре достъпа до тях.
Във Вашингтон обаче имат друго мнение – публикациите да се оставят непокътнати и да се следи кой ги чете. По този начин по-лесно могат да бъдат локализирани кандидат-екстремистите.
Именно следенето отблизо без намеса помага за разкриването на човека, който всъщност отговаря за съдържанието на „Inspire”. Лицето е Аулаки, но ключовата фигура за изданието се казва Самир Кан.
Той е американец, израснал в Ню Йорк, чиито умения превръщат списанието в лъскаво, хващащо окото онлайн издание. Кан беше убит в края на септември при същия въздушен удар, оказал се фатален и за Аулаки.
При всички положения и двамата в голяма степен са незаменими. Надеждата е, че без тях с течение на времето влиянието на списанието постепенно ще отслабне.
Но случаят „Пиментел” показва, че трябва да мине още много време...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.