IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Футболният данък на Нигер

Страната събира такса, за да прати отбора си на континенталния турнир

Футболният данък на Нигер

Феновете на Нигер подкрепят любимците си по стадионите в Екваториална Гвинея и Габон. Снимка: Reuters

В разгара на повечето от големите клубни първенства в света, в Африка националните отбори играят за своята купа. Тази година турнирът на Черния континент изобилства от изненадващи участници, заели местата на фаворити в криза като Камерун, Египет и ЮАР.

Един от тези участници безспорно е и отборът на Нигер. Но за жителите на тази страна, гордостта да видят националите си на най-престижния футбол форум в Африка се заплаща, пише BBC.

През септември, когато Муса Мазу вкара два гола и донесе шокиращия триумф над ЮАР с 2:1, стадионът в столицата Ниамей избухна в див възторг, защото Нигер се класира за финалите в Екваториална Гвинея и Габон.

Но едва ли 35-те хиляди души по трибуните и 13-те милиона в цялата страна са предполагали, че този успех ще им струва допълнителна такса върху разговорите по мобилни телефони на стойност 10 местни франка на всяка минута. А събраните пари ще отиват във фонд за събиране на 5-те милиона долара, необходими за участието на Нигер в континенталната надпревара.

Налогът беше събиран в рамките на един месец – от 25-ти декември до 25-ти януари. Самата сума от 10 франка се равнява на едва 1,5 евро цента, но съпоставена спрямо местната реалност (над 60% от хората живеят под прага на бедността) не е никак малка. Още повече, че таксата е цели 10% от реалната цена на минута разговор (100 франка).

Тук от BBC поставят въпроса дали жителите на Нигер трябва да плащат за своя национален отбор, предвид факта, че световната футболна централа ФИФА е една изключително богата институция. От Цюрих дават по 300 хил. долара годишно на всички страни-членки, но това е нищожна част в сравнение с милиардите от реклами и телевизионни права и не стига за покриването на разходите по пътуванията за множеството мачове на националните отбори.

От Нигер обаче не чакат помощ. Вицепрезидентът на местната футболна федерация полковник Ибрахим Якубу е категоричен, че неговата страна не иска подаяния, а само уважение от страна на ФИФА и местната Конфедерация на африканския футбол (КАФ).

Полковникът счита, че дори и Нигер да поиска финансова инжекция от ФИФА и КАФ, такава няма да бъде дадена. „В крайна сметка това е отбор за хората и те трябва да допринасят за него. В замяна играчите ще дадат всичко от себе си на терена”, казва Якубу.

Мнението на полковника обаче идва на фона на невъобразимо тежката криза с недостига на храна в Нигер, за която от няколко години алармират редица хуманитарни организации. А страната е на предпоследно място в класацията на ООН за развитие. 

Така че е видно, че правителството има доста съществени финансови проблеми. И затова полковник Якубу посочва, че властта не може да си позволи да прати националния футболен отбор изцяло на свои разноски.

Затова и хората трябва да си платят за удоволствието и честта отборът на страната им да е в африканския елит. Парите, събрани от телефонния налог, бяха добавени към частни дарения и държавна субсидия и по този начин беше платена сметката за път, престой в хотел и храна за националите по време на участието им в турнира.

Символична сума беше отделена и за премии за 23-мата футболисти, 7 от които играят в аматьорски отбори в Нигер. Това е най-малкото, което тези мъже заслужават, счита полковник Якубу.

В страната, в която според Световната банка средният дневен приход на глава от населението е около 1 долар, обаче много хора не са съгласни да плащат извънредно заради футболната игра.

В обществото се надига и сериозно притеснение, че „акцията” на правителството няма да остане прецедент и подобни „кампании” ще бъдат използвани от управляващите за финансиране и на други инициативи.

Професорът по политически науки Махаман Алу коментира пред BBC: „Важното е събраните пари да се използват по предназначение. Трябва да има пълна прозрачност и отчетност”.

Но дори и парите да отидат там, където трябва, притесненията остават. Защото със сигурност този данък върху мобилните разговори води до намаляване на потреблението. А именно телекомуникационната индустрия е сочена от водещите финансови институции като един от основните елементи за съживяване на икономиката на Нигер.

Разбира се, колкото по-добре се представи Нигер на първенството в Габон и Екваториална Гвинея, толкова по-бързо и лесно ще стихнат вълненията около финансирането на отбора.
 
За полковник Якубу Нигер може да поднесе изненада, защото във футбола всеки може да победи всеки...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата