През 2007-ма година в Централната банка на Нигерия са депозирани 15 милиона щатски долара – сума, която е далеч отвъд въображението на огромна част от 150-милионното население на африканската страна.
Изумителното е, че парите са депозирани от човек, който доброволно се отказва от тях, защото са подкуп!
Не по-малко изумително е, че тези пари все още са в трезора на банката и въпреки претенциите на мнозина, никой не може да се докаже като законен притежател.
Началото на историята, разказана от BBC, е поставено от полицейския ръководител Малам Нуху Рибаду, който по това време е шеф на Комисията за икономически и финансови престъпления. Той носи умопомрачителната сума в брой и я депозира в банката с обяснението, че това е подкуп, предложен му от губернатора на богатия на петрол щат Делта.
Рибаду твърди, че влиятелният политик Джеймс Ибори е дал милионите, за да бъде спряно разследване срещу него за корупция и злоупотреби с власт в особено големи размери. Естествено, Ибори отрича.
Полицейският шеф обаче е непоколебим и продължава разследването. В крайна сметка той внася обвинение от 170 точки срещу Ибори във Върховния федерален съд, включително и за опит за подкуп на длъжностно лице. По това време обвиняемият вече не е губернатор.
Когато обаче заема управленската длъжност, Ибори е не просто губернатор, той е част от елита на властващата Народна демократична партия и в същото време е сред най-щедрите благодетели на президента Шеху Яр`Адуа (вече покойник). Кой съд в Нигерия би се осмелил да го осъди?
Очаквано Ибори е оневинен. Излиза от съдебната зала като герой под бурните овации на стотици съпартийци и официални представители на правителството.
Битката е спечелена с лекота, но не и войната. Рибаду не се отказва и предава събраните доказателства на британската полиция, където подава официално оплакване срещу Ибори.
Започва международно разследване. Нигерийските власти се опитват да го спрат, но без успех. Събраните от Рибаду доказателства се оказват достатъчни за Лондон.
Той обаче е отстранен от длъжност заради неспиращите опити да докаже правотата си и изчезва.
По същото време 15-те милиона си остават в банката. Ибори не може да си ги прибере по простата причина, че под клетва е отрекъл да ги е давал.
Развръзката идва, когато ексгубернаторът е задържан в Дубай от британските служби и екстрадиран на Острова за процес по обвинения в измами и пране на пари в особено големи размери. Преди няколко месеца Ибори е признат за виновен и осъден на 13 години затвор.
А "безпризорните" 15 милиона долара все още си стоят в трезора...