IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Политиците и рибите

Защо японските лидери позират с мъртви животни?

Кметът на Осака Тору Хашимото празнува победата на изборите през 2008 г. Снимка: архив, Getty Images/Guliver Photos

Кметът на Осака Тору Хашимото празнува победата на изборите през 2008 г. Снимка: архив, Getty Images/Guliver Photos

Един от големите победители на отминалите избори в Япония позира пред тържествуващите си поддръжници с голяма риба в ръка. Въпросът, който си задават от БиБиСи, е „Защо?”.

Политикът, който предприе тази (на пръв поглед) странна инициатива е Шинджиро Коидзуми (син на експремиера Юничиро Коидзуми), който беше избран за представител на Либералдемократическата партия от своя изборен регион.

Въпросната риба се нарича „тай”, което в приблизителен превод значи „морска лястовица”. Позирането с тази риба не е привично само за триумфиращи политици. Напротив. Тази практика е традиционна за сумистите.

Освен това рибата „тай” е задължително блюдо при празнуване на щастливи събития – раждане на бебе, Нова година и т.н.

Една от причините за изключителната популярност на рибата е фактът, че наименованието „тай” е близо до японската дума за „радостен”, „преуспяващ” и „заслужаващ празнуване”.

Именно това е и причината за демонстративното държане на рибата в ръка – препратката е очевидна.
 
Професор Йън Ниъри от Оксфордския университет посочва, че политиците рядко позират с рибата в ръка. За разлика от сумистите, при които след победа в голям турнир някак естествено важи принципът „колкото по-голяма риба, толкова по-ясен знак за превъзходство”.

В интерес на истината „тай” не е единственото ястие, което се радва на особена почит в Страната на изгряващото слънце заради името си.

Например „дай-дай” значи портокал, което на японски език е много близо до израза за „от генерация на генерация”. Наименованието на боба – „маме”, пък е много близо по произношение до думата за „здрав” и „благополучен”.

Подобни лингвистични трактовки има в изобилие в японския език. Така се счита, че цифрата „4” носи лош късмет, защото името й е сходно до думата за „смърт”. От друга страна, монетата от 5 йени е символ на късмета, тъй като произнасянето на словосъчетанието „пет йени” е почти идентично с това за „добър късмет”.

Когато става въпрос за рибата „тай” обаче любовта на японците не е свързана само с езикови прилики. Това е една от най-вкусните риби на острова.

Професор Томойа Акимичи разкрива, че от 5000 години насам тази риба е считана за „краля на рибите” в Япония и в древността е била поднасяна като ценен дар на императора.

Като изключим „рибната” заигравка, японските политици имат по-традиционен начин да отпразнуват изборна победа – чрез куклата „дарума”. Тя се изработва с две празни очи. Човек си пожелава нещо и боядисва едно от очите.

Когато желанието се сбъдне (печелят се изборите), тържествено се боядисва и другото око. Ритуалът беше изпълнен от Коидзуми-старши на парламентарния вот през 2004 година.

Друга широкопопулярна традиция е с дървени чукове да се чупят бурета със саке. За здраве и късмет... и за да има подходяща напитка за рибата „тай”.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата