Военен преврат ли беше извършен в Египет или армията просто се намеси, за да удовлетвори основателните искания на народа и кога един военен преврат може да бъде смятан за нещо положително или отрицателно - това са въпросите, които си задават западните издания относно случващото се в Египет.
Египтяните може и да твърдят, че са извършили нещо неповторимо - захранен с енергията на народа и подкрепян от народа военен преврат, но светът е свидетел на много други подобни пучове. В миналото от Буенос Айрес до Банкок тълпите призоваваха генералите да изгонят демократично избраните правителства и ги приветстваха, когато го направиха. Резултатът беше насилие, ако не и гражданска война, огромни нарушения на човешките права и проточили се с десетилетия политически конфликти, посочва в. "Вашингтон пост". А понякога свалените от власт се завръщаха, допълва изданието. Вестникът предупреждава, че следващите египетски лидери ще се сблъскат с множество предизвикателства - висока безработица, огромен дълг, ниска дневна надница, изчерпани резерви в чужда валута, покачващи се цени и недостиг на най-различни стоки.
Британският в. "Гардиън" публикува анализ по темата на Амира Ноуайра, според който не става дума за преврат, а за изпълнение на волята на народа, след като един режим е държал хората за свои заложници. В статия на Саймън Дженкинс обаче се предупреждава, че западните лидери не трябва да се заблуждават, че случващото се в Египет е народна революция като в романа "Клетниците" на Виктор Юго. Британският вестник отбелязва и опитите на лидери от целия свят да заобиколят думата "преврат", когато коментират случващото се в Египет. Американският президент Барак Обама например избягна рисковата дума, защото ако беше заговорил за преврат, то САЩ трябваше да прекратят помощта си за стратегически важния си съюзник в Близкия изток. А САЩ сега се надяват да използват именно тази годишна помощ от 1,3 милиарда долара като морков, чрез който да подтикнат армията да върне бързо гражданското управление в Египет, коментира "Гардиън".
Според в. "Кориере дела сера" случващото се в Египет определено е народен преврат, извършен от онези хора, които се надяваха много на египетската революция отпреди две години и чиито очаквания не бяха оправдани. Вместо те на власт след тази революция дойдоха жадните за власт Мюсюлмански братя, останали встрани по време на египетската пролет. Те обаче не бяха подготвени да се справят с титаничното предизвикателство да управляват Египет и не разполагаха дори с необходимите средства, а само с волята да се възползват от тази власт. Ето защо се стигна до народния преврат, посочва вестникът.
Кога един военен преврат не е военен преврат - ами когато се случва в Египет, пише британският в. "Индипендънт". Онези западни лидери, които сега ни говорят, че Египет поема по пътя на демокрацията, трябва да си спомнят, че сваленият президент Мохамед Морси беше избран на одобрени от Запада президентски избори, посочва вестникът и предупреждава, че с арестите на лидери на Мюсюлмански братя египетските военни си навличат още повече гнева на ислямистите, което застрашава още повече сигурността в страната.
Случилото се в Египет със свалянето от власт на Морси и вълната от арести на лидери на Мюсюлмански братя потвърждава едно - в страната се задълбочи отколешното разделение между Мюсюлмански братя и силите за сигурност, възникнало още от времето на Хосни Мубарак, пише в. "Ню Йорк таймс".
В Египет ислямистите получиха силна плесница и сега са напълно объркани. Те дори не знаят какво поведение да препоръчат на привържениците си. Засега Мюсюлмански братя твърдят, че няма да отговарят с насилие на лова на вещици. Това може би е опит да спасят донякъде репутацията си и да си запазят възможността за връщане в политиката, посочва в. "Фигаро".
За френския в. "Монд" преходът в Египет крие рискове за разпадане в целия район. Опасност от повторение на египетския сценарий има и в Тунис, където ислямисти също са на власт. Но както стана ясно, ислямистката приказка за модерните общества, в които има хармонично сливане на демокрацията с шериата, се оказа пълен провал, посочва изданието, цитирано от БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.