За проблемите с бежанската вълна от Сирия разговаряхме с Лиляна Станкова-Пройчева, председател на Комисията по предоставяне на убежище в Администрацията на Президента
Г-жо Станкова, преди седмица Вие участвахте в работната среща по инициатива на вицепрезидента Маргарита Попова по въпросите на децата и жените, търсещи или получили закрила в България. Готови ли са институциите за засилващия се бежански поток от Сирия?
Институциите, заедно с неправителствените организации, правят към момента всичко по силите си, за да посрещнат предизвикателствата. Държавата е имала капацитет да посреща и настанява около 1200 души, които търсят закрила, и не е била подготвена за четири пъти по-голям брой търсещи закрила чужденци.
От началото на август т.г. около 2000 души са новопристигналите, голяма част от които са жени и деца. На работната среща стана ясно, че към момента са мобилизирани всички ресурси и се работи усилено от страна на изпълнителната власт и на неправителствения сектор, като е осигурено най-необходимото за търсещите закрила.
Според министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев, когато броят на нелегалните имигранти надмине 5 000, а това вероятно ще е скоро, ще срещнем сериозни проблеми. Какви конкретни мерки предложиха представителите на отговорните ведомства, за да се справят със ситуацията?
Участниците се обединиха около необходимостта от солидарност, особено европейска солидарност в рамките на ЕС, която да се изразява в техническа, експертна и финансова подкрепа. Напомням, че Съгласно Договора за функциониране на ЕС, Съюзът „развива единна политика по въпросите на убежището, имиграцията и контрола на външните граници, която се основава на солидарността между държавите-членки и е справедлива спрямо гражданите на трети страни“.
Какви хора най-често получават убежище у нас? От кои страни са те? Колко са молбите за получаване на убежище годишно, които пристигат при Вас?
Убежището е вид закрила, която се предоставя от президента на България на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.
През 2012 г. Комисията е разгледала 19 молби, а през настоящата година броят на разглежданите молби е 17. За 11 години работа Комисията е предоставила убежище на едно лице - през 2012 година.
Статут на бежанец се предоставя на чужденец, който основателно се страхува от преследване поради своята раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или поради политическо мнение или убеждение, намира се извън държавата си по произход и поради тези причини не може или не желае да се ползва от закрилата на тази държава или да се завърне в нея. Такъв статут се предоставя и на чужденец, намиращ се на територията на България, признат като бежанец по мандата на Върховния комисариат за бежанците на ООН.
Хуманитарен статут се предоставя също от председателя на Агенцията за бежанците към МС - предоставя се на чужденец, принуден да напусне или да остане извън държавата си по произход, тъй като в тази държава е изложен на реална опасност от тежки посегателства, като тежки и лични заплахи срещу живота или личността му като гражданско лице, поради насилие в случай на вътрешен или международен въоръжен конфликт.