Напоследък американската дипломация се припознава с повтарящо се послание: Съединените щати приветстват издигането на нови световни сили и искат те да продължават да се развиват. Особено, ако тези нови сили са демокрации, уточнява сп. "Тайм".
Президентът Обама неизбежно повтаряше това при визитите си в Индия, ЮАР и Бразилия. "Американският народ не просто признава възхода на Бразилия, ние подкрепяме този възход", заяви държавният глава при посещението си в Рио де Жанейро.
Но хората, които получават тези уверения, невинаги са убедени в искреността на посланието.
Миналата седмица бразилският президент Дилма Русеф отмени визитата си във Вашингтон и за сп. "Тайм" това определено е сигнал, че подозренията към добрите намерения на Съединените щати се увеличават прогресивно, независимо колко усилено се опитва Белия дом да уверява всички в обратното.
Разкритията на агента-беглец Едуард Сноудън, че американското разузнаване е шпионирало бразилски държавни институции, не помогнаха особено. Открай време американската власт идентифицира Бразилия като много перспективен мощен съюзник, предвид потенциала на бразилската икономика, който лека-полека се разгръща.
Вашингтон не спира да повтаря, че действията на американската Агенция за национална сигурност (АНС) са рутинни и в никакъв случай не представляват заплаха за Бразилия. Но едва ли са много бразилците, които биха подминали с лека ръка подслушването на президентски съветници и хакерското проникване в суперкомпютрите на държавната петролна компания "Петробас".
И едва ли думите на държавния секретар Джон Кери, че „работата на АНС е не само да защитава американците, но и всички хора по света, включително и бразилците” ще бъдат приети като чиста монета.
Общественото недоволство в Бразилия не беше потушено от последвалите срещи на високо равнище между двете страни, включително и личните телефонни разговори между Обама и Русеф. Бразилският президент заяви категорично: "Искам да знам всичко, което тяхното разузнаване има за нас. Всичко, абсолютно всичко, всяка дума". Отговорът на Белия дом беше, че има „разбиране към притесненията на Бразилия”.
Но за всички е ясно, че Съединените щати по никакъв начин няма да изнесат поверителна информация, събрана от разузнаването им. Подобно условие е считано за абсурдно от голяма част от политическия елит във Вашингтон.
Някои дори стигнаха по-далеч, коментирайки, че това изявление от страна на Русеф е символ на политическата нагласа в Бразилия – популизъм, но не и реална визия за превръщането на страната в ключов световен играч.
В същото време в Бразилия експрезидентът Луис Инасио Лула да Силва определи разкритията за подслушванията като доказателство, че "богатите страни не са готови да приемат издигането на развиващите си икономики". Лула да Силва директно обвини САЩ в извършване на „престъпление срещу демокрацията”.
Най-яростни, очаквано, бяха реакциите за шпиониране на държавната петролна компания. Естествено е да се предполага, че бразилските граждани могат да заподозрат заговор за посягане към природното богатство на страната – петрол, минерали, амазонските гори.
Факт е, че близко сътрудничество между Бразилия и Съединените щати определено може да бъде от полза и за двете страни – икономическа, политическа и т.н. Но подозренията, съмненията, недоверието изглежда са на път да надделеят.
А Вашингтон има остра нужда да привлече новите големи играчи на своя страна. Защото в противен случай те ще се ориентират към Русия и Китай.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.