IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Операцията на САЩ в Либия – легална или не?

За Вашингтон отговорът е очевиден, но…

Държавният секретар на САЩ Джон Кери. Снимка: Ройтерс

Държавният секретар на САЩ Джон Кери. Снимка: Ройтерс

Държавният секретар Джон Кери обяви съвсем категорично, че отвличането на предполагаемия терорист Абу Анас ал-Либи от Либия е абсолютно оправдано по силата на американското законодателство. Подобно твърдение отговаря на реалността, пише БиБиСи.

Това обаче трудно би смекчило критиките, че операцията без знанието на либийското правителство е крещящо нарушение на международното право.

Убеждението на Кери се базира на 21-годишно решение на Върховния съд. На това решение правните съветници на Държавния департамент се уповават винаги, когато става въпрос за спецоперация на американските части, завършила с отвличането на чуждестранен гражданин на чужда територия.

Прецедентът се случва през 1985-та година, когато мексикански гинеколог е обвинен, че е участвал в измъчването и убийството на американски агент от службата за борба с наркотиците в Мексико. Въпросният мъж е отмъкнат от американски командоси и изправен пред съда в Тексас.

С 6 на 3 гласа Върховният съд отсъжда, че отвличането е законно предвид обстоятелствата.
Подобен случай се развива през 1961-ва година, когато агенти на Мосад отвличат избягалия в Аржентина нацист Адолф Айхман. Впоследствие съдът в Йерусалим отхвърля жалбата на защитата, че задържането на клиента им е незаконно и това прави обвинението невалидно.
Срещу Абу Анас ал-Либи е повдигнато обвинение във федерален съд в Манхатън още през 1998-ма година във връзка с атентатите срещу американски посолства в Кения и Танзания, при които загинаха над 220 души. Освен това е издадена международна заповед за ареста му. Така погледнато, аргументът на Джон Кери е доста силен, пише БиБиСи.

От друга страна обаче общоприетият законов начин за изправяне пред „домашен“ съд на чужденци, намиращи се извън съответната държава, е екстрадирането, а не отвличането.

Между Съединените щати и Либия няма споразумение за екстрадации, а дори и да имаше такова, едва ли Вашингтон щеше да се довери на либийските власти.

Международен правен експерт, пожелал анонимност, тъй като работи по случая с ал-Либи, споделя пред БиБиСи: „Ключов момент по този казус е до колко либийските власти са замесени. Има спекулации, че заподозреният терорист всъщност е бил задържан от местно паравоенно формирование със знанието и помощта на висшестоящи либийски ръководители. Ако това се окаже вярно, би било смекчаващо вината обстоятелство. Защото не може просто да отвличаш хора от територията на суверенни държави“.
За Съединените щати вратичките в закона са достатъчно големи и достатъчно на брой.
Някои юридически съветници на правителството дори се позовават на разпоредба от 19-ти век, която узаконява задържането на заподозрени престъпници в чужбина, когато е обявена награда.

За главата на ал-Либи наградата беше 5 милиона долара. И за Вашингтон залавянето му в чужда държава, без изричното съгласие на местните власти, може да бъде оправдано със закон отпреди 2 века...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата