IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Завръщането на келтския тигър

Кризата отново повали Ирландия, но за кратко

Финансовият министър на Ирландия Майкъл Ноонан. Снимка: Reuters

Финансовият министър на Ирландия Майкъл Ноонан. Снимка: Reuters

Този уикенд е един от малкото напоследък, в които еврозоната има повод за радост, счита Би Би Си. Ирландия окончателно напуска спасителната програма, след тоталния срив, който претърпя икономиката й по време на глобалната криза от 2008 година.

Ирландското правителство уверява, че островът вече може да се справя сам и няма да разчита на заеми от тройката кредитори – Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд. "Справяме се добре. Почваме на чисто", посочи финансовият министър Майкъл Ноонан.

Страната му е първата от редицата закъсали европейски икономики, която може да се похвали, че най-лошото е в миналото.

Ирландското "съживяване" е добре дошло за Брюксел и Берлин, посочва Би Би Си. Защото може да служи като явно доказателство, че оздравителните мерки на тройката кредитори, които често са обект на доста критики, всъщност дават положителен резултат.

На фона на настоящия оптимизъм от Би Би Си припомнят какви бяха настроенията в Ирландия само преди 3 години.

Ирландското правителство спаси от фалит редица банки, които с рисковите си операции изгубиха милиарди евро на вложителите. Държавната хазна обаче беше опразнена и на 21-ви ноември 2010 година гордите ирландци трябваше да изпитат унижението да получават спасителен заем от 85 милиарда евро.

"Извоювахме политическата си независимост от британците, за да можем да сме господари на собствената си съдба. А сега предадохме суверенитета си на Европейската комисия”, пишеше в ирландското издание на в-к „Таймс”. Финансовият министър на страната определи случващото се като „отваряне на портите на Ада”.

Това беше само преди 3 години. Келтският тигър беше на колене. Правителството въведе съкращения в държавните разходи в размер на 30 милиарда евро и увеличи данъците. Заплатите бяха намалени с 20 на сто, намалени бяха социалните помощи за безработните и инвалидите.

Сега страната, която с ниския си корпоративен данък, се превърна в европейския хай-тек център за компании като Google, PayPall и Facebook, постепенно се изправя на крака. Очаква се растеж от 1,8% през следващата година, а безработицата пада с бързи темпове.

Но победата, както може да се очаква, идва на определена цена.

И тя се плаща най-вече от най-бедните хора. Би Би Си цитира данни, че най-бедните 10% от населението са загубили 1/5-та от състоянието си по време на кризисния период – никоя друга част от обществото не е трябвало да се лиши от толкова много.  

Бездомните хора са се увеличили с 20 на сто от 2010-та година насам. 60% от домакинствата не успяват „да свържат двата края”, което е два пъти повече в сравнение с края на 2008-ма година.

Множество ирландци са били принудени да емигрират. Точната им бройка от 2008-ма насам е 200 хиляди.

Времената пред Ирландия няма да са леки. Предстоят още съкращения и десетилетия, в които ще се връщат милиарди евро заеми.

Но инвеститорите върнаха вярата си в келтския тигър и това дава основания за оптимизъм.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата