IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Обединение на Корейския полуостров?

Югът изглежда все по-обнадежден за край на разделението със Севера

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

През последните седмици думата „обединение” става все по-популярна в Южна Корея, отбелязва Би Би Си. В новогодишната си реч президентът Пак Кън Хе говори за подобно развитие на конфликта със Севера. След нея опозиционната Демократическа партия също подкрепи идеята. Последваха изявления от журналисти, анализатори, политици, в които открито се говори за „обединение”.

На фона на обтегнатите отношения между двете страни на Корейския полуостров мнозина се чудят откъде идва този ентусиазъм, посочват от британската обществена медия.

Най-малкото севернокорейският лидер Ким Чен Ун съвсем ясно демонстрира, че няма никакво намерение да дели властта. Той разпореди екзекуцията на влиятелния си чичо, без да се церемони особено.

Мини, наблюдателни кули и въоръжени до зъби войници продължават да са обичайната гледка от двете страни на демаркационната линия. Отношенията между съседните страни са били и по-враждебни, но определено и сега много трудно могат да се нарекат приятелски.

В общи линии въпросът „Защо южнокорейският президент избра точно сега да говори за обединение?” е напълно резонен.

Би Би Си обръща внимание на конкретните думи на Пак Кън Хе, която определи евентуално обединение със Севера като „джакпот” за икономиката.

По принцип обединението на Корея, разделена в края на Втората световна война, е официална политика на правителствата и в двете страни. Съществената разлика идва в това как да изглежда обединената държава.

През годините всеки президент на Южна Корея е изтъквал политическата, социалната и етичната стойност на едно евентуално обединение, въпреки че такова би коствало изключително много средства. 

Сега Пак Кън Хе представя обединението като икономическа победа за Юга. Изявление, което има една основна цел – да събуди ентусиазма у политическия елит за единна Корея.

Повечето от тези, които си спомнят обединена Корея, вече не са на този свят, а за новата генерация добре осигурени южнокорейци Северна Корея не е нищо повече от една чужда страна.

За по-голямата част от младите икономическото благополучие е на първо място. А обединение със страна, която на практика няма работеща икономика и хората измират от глад, определено изглежда като заплаха. 
В скорошно проучване едва 30% от жителите на Южна Корея считат, че ползите от обединение ще компенсират цената от подобно развитие на отношенията със Севера.

Много анализатори посочват, че единна Корея би могла да се превърне в световна икономическа сила, с която всички ще трябва да се съобразяват. Но обединението ще струва изключително много.

За сравнение, падането на Берлинската стена струваше на германците 2 трилиона долара преди 25 години. А Германската демократична република, макар и със закъсала икономика, беше в далеч по-добро състояние от настоящата Северна Корея.

Смяната на властта на Север и последвалите драматични събития във върхушката на властта в Пхенян сигнализират за рядка възможност за промяна. Източници от южнокорейското разузнаване дори вече говорят за директни преговори в края на настоящата година.

Разбира се, южнокорейският ентусиазъм може да не бъде посрещнат толкова добре от Севера. В крайна сметка едно евентуално обединение ще означава край на режима в Пхенян.

Сега Ким Чен Ун се ползва със статут на божество… едва ли лесно би се разделил с подобна позиция.

Но раздвижването по въпроса за обединение едва ли е случаен фойерверк. И може би младият Ким играе картите си така, че да не се окаже големият губещ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата