Андерс Бовен е шефът на най-успешната банка, за която най-вероятно никога не сте чували, отбелязва БиБиСи. Той, както и самата финансова институция която управлява, могат да преобърнат представите ви за конвенционална банка.
Като за начало, роденият в Африка шеф на „Ханделсбанкен” не получава годишен бонус. Банката му никога не е била глобявана за нерегламентирани сделки.
И за разлика от множество банкови босове, които са водени от стремежа към бърза печалба за кратко време и не зачитат особено корпоративната лоялност, Бовен е в „Ханделсбанкен” от цели 28 години насам.
По отношение на личните си интереси 55-годишният топ банкер също е подготвил изненада – за швед, прекарал първите 10 години от живота си в Зимбабве, е наистина изумително, че Бовен е изключително запален фен на лондонския футболен клуб Куинс Парк Рейнджърс.
Бащата на Андерс Бовен е почетен генерален консул на Швеция в Зимбабве и освен това е директор на мина за азбест. Антилопи, зебри, лъвове, носорози са ежедневна картина за малкия Андерс.
Рязката промяна в живота му настъпва в края на 70-те, когато семейството се връща обратно в Швеция. Контрастът е шоков, спомня си банкерът.
„Швеция беше нещо наистина хубаво за мен. Имах пълна свобода, за разлика от строгия режим в Зимбабве. И като швед, който не говори шведски, се радвах на особено внимание… бях нещо като екзотична личност за останалите деца”, спомня си Бовен пред БиБиСи.
Андерс се приспособява изключително бързо и започва да демонстрира умствения си потенциал. „В началото мислех да последвам примера на баща ми и да стана дипломат, но впоследствие осъзнах, че бизнесът и макроикономиката са ми далеч по-интересни”, споделя банкерът. Той завършва икономика в Университета в Лунд, като кара 2-годишна специализация в Сорбоната.
„Ханделсбанкен” е първата компания, в която младият Бовен търси работа. Годината е 1985-та. „Нямах представа как оперира банката, но бях въодушевен от възможността да работя там”.
За негов късмет съвсем скоро се оказва, че той е попаднал в компания, чиито ценности съвпадат изцяло с неговите лични.
Политиката на дългосрочни цели и философията на децентрализирано управление, обединени под слогана „Клонът е банката”, изглеждат прекалено хубави, за да са истински в настоящата банкова ера.
Популярното схващане е, че големите банки са главните виновници за глобалната криза в последните години заради рисковите им инвестиции в преследване на бързи големи печалби. Критиците дори наричат тези институции „банки-казина”.
„Ханделсбанкен” обаче е извън тази категория. С чудесни финансови отчети, банката е сочена за пример от общоевропейските банкови регулатори.
Според Бовен тайната на успеха (банката има приходи след данъци в размер на 1 милиард паунда за първите 9 месеца на 2013-та г.) се крие в това, че институцията влага изключително много в обслужването на местно ниво.
Мениджърът във всеки отделен клон получава картбланш да взима важни решения за кредитиране и/или инвестиране на базата на директна комуникация с клиентите. „Работата ми в клоновата мрежа е най-хубавото нещо, което съм правил в професионалната си кариера. Да изграждам взаимоотношения с клиентите, да им помагам беше наистина страхотно”, спомня си той.
Даването на властта в ръцете на местните клонове е основна точка в стратегията на „Ханделсбанкен” от 1970-та г., когато е въведена по предложение на тогавашния шеф на банката Ян Валандер.
Той убеждава акционерите, че е в техен дългосрочен интерес банката да расте (разрастване на клоновата мрежа) само с пари от евентуални печалби, а не чрез финансиране със заеми.
Друг неортодоксален подход – банката почти не прави маркетинг. Коментарът на Бовен по темата: „Нашите клиенти не се чувстват по-добре, защото могат да прочетат името на банката върху екипите на футболен отбор или върху стъклото на автобус”.
Освен това „Ханделсбанкен” се грижи за своите служители с голям стаж. Всички средства, които надхвърлят определените като цел приходи, се прехвърлят в специален фонд, който се разпределя между работниците, навършили 60 години.
Така някои служители получават суми от над 1,4 милиона паунда – заслужено възнаграждение за дългогодишната лоялност към компанията.
Подобно инвестиция очевидно си струва – 41 години поред „Ханделсбанкен” има по-голяма средна годишна печалба от своите преки конкуренти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.