IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Новите санкции на САЩ срещу Русия може да се отложат

Причината: Путин праща позитивни сигнали

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Санкциите срещу ключови икономически сектори в Русия заради застрашителните й ходове в Украйна могат да бъдат отложени заради позитивните сигнали от руския президент Владимир Путин, твърдят служители от администрацията на Обама.

САЩ и европейските им съюзници приключват подготовката на пакет от санкции с цел да ги въведат още тази седмица, казаха вчера служителите и други, свързани с този процес. Наказателните мерки срещу големи сектори от руската икономика, включително нейната доходоносна енергийна индустрия, биха засилили сериозно механизма на западните санкции срещу Москва, пишат Асошейтед прес в редакционна статия.

САЩ и Европа вече наложиха ограничения върху отделни руски лица и организации, включително някои, които са тясно свързани с Путин, но засега се въздържат от по-мащабни наказателни мерки, частично и заради опасенията на някои европейски страни, които имат тесни икономически връзки с Русия.

На фона на незатихващата украинска криза високопоставен американски служител каза, че САЩ и Европа подготвят "съвместни опции за санкции", които биха засегнали няколко сфери от руската икономика. Според западен дипломат тези опции включват и руската енергийна индустрия, както и достъпа на Москва до световните финансови пазари.

САЩ и Европа гледат на предстоящата среща на Европейския съвет по-късно тази седмица в Брюксел като на възможност да обявят координираните санкции. Ентусиазмът за нови санкции обаче, особено сред европейските лидери, изглежда отслабва през последните дни, тъй като страните се опитват да преценят дали Путин смята да удържи на поредицата от обещания, които могат да разредят напрежението на кризата.

Руският лидер задвижи вчера механизма за отмяна на парламентарната резолюция, която му даваше право да използва руските въоръжени сили в Украйна. Той също призова новото украинско правителство да продължи едноседмичното примирие и се обяви за преговори между Украйна и проруските бунтовници, за които се смята, че са подкрепяни от Кремъл.

Тези стъпки на Путин дойдоха ден след като той разговаря по телефона с президента Барак Обама - първият им разговор от над две седмици.

Заплахата със секторни санкции може би подтиква Путин да се опита да избегне наказателни мерки, които биха имали съсипващ ефект върху и без това разклатената руска икономика. Няма гаранции обаче, че Москва ще се вслуша в западните искания да изтегли войските си от украинската граница, да спре да въоръжава сепаратистите и да преговаря сериозно с Киев.

Вчера отново видяхме признаци колко нестабилна е обстановката "на терена". Часове след като Путин призова за продължаване на примирието, промосковските сепаратисти свалиха украински военен хеликоптер, убивайки деветима военни.

Вицепрезидентът Джо Байдън говори с новия украински президент Петро Порошенко за трети път от също толкова дни, изказвайки му съболезнования за жертвите. Белият дом съобщи, че Байдън също така е подчертал колко важно е да се изпратят наблюдатели на място в Украйна, които да регистрират нарушенията на примирието, както и нуждата да спрат доставките на оръжия и изпращането на екстремисти през руската граница.

Говорителката на Държавния департамент Мари Харф охарактеризира ситуацията като "две стъпки напред, една стъпка назад". "Ние виждаме някои позитивни признаци на място. Някои сепаратисти приеха прекратяването на огъня, но още същия ден други сепаратисти свалиха хеликоптер. Президентът Путин казва, че ще постави въпроса в Думата, това е добре, но после те продължават с военната ескалация", каза тя пред репортери.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест пък каза, че ако Русия предприеме положителни промени, това ще намали вероятността от допълнителни санкции. Даже ако САЩ и ЕС решат да не налагат секторни санкции тази седмица, те могат да заявят по-ясно намеренията си да предприемат тази стъпка в крайна сметка. 28-те страни членки на ЕС могат поне да се договорят за детайлите на пакета от санкции, за да могат те да бъдат приложени бързо, каза западен дипломат, настоял за анонимност като и други негови колеги, защото те не са оторизирани да коментират вътрешните дискусии по въпроса.

Индустриален експерт и юридически помощници, запознати с въпроса за санкциите, казаха, че наказателните мерки, подготвяни от САЩ, вероятно ще бъдат насочени към енергийния сектор с цел да бъде ударена руската икономика, без да се причиняват излишни щети на американската индустрия - загриженост, която се споделя от служителите на администрацията, бизнес лобитата и членовете на Конгреса.

Обама и британският премиер Дейвид Камерън обсъждаха Украйна вчера, включително възможното въвеждане на "допълнителни координирани мерки, за да бъде накарана Русия да плаща", ако тя не предприеме положителни промени, съобщиха от Белия дом.

Макар че официални американски лица са разглеждали възможността за едностранни действия, те все още се опитват да правят всичко в унисон с европейските страни. Служители казаха, че въвеждането на ограничения върху американски компании, изнасящи технология за петролни и газови проучвания за Русия, например, без аналогични правила за европейските конкуренти, рискува да навреди на големите американски играчи в бурно развиващия се руски енергиен сектор, като "Ексън Мобил" (ЕxxonMobil) и"Халибъртън" (Halliburton).

Няколко американски компании са обезпокоени от перспективата за неизбежни секторни санкции срещу Русия и са провели срещи с висши служители от администрацията през последните 10 дни. Предвид на зависимостта им от доставки на горива от Москва и много по-дълбоката им икономическа интеграция с Русия, малко вероятно е европейските страни да подкрепят някакви широкомащабни санкции срещу енергийния сектор. И ако САЩ тръгнат да действат едностранно, администрацията на Обама се страхува, че Русия ще може да избегне наказателните мерки, като прехвърли бизнеса от американски към европейски енергийни гиганти, като БП (ВР), "Тотал" (Total) или "Роял Дъч Шел" (Royal Dutch Shell).

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата