Фронтовата линия минава през маслинови гори и полета с памук. От едната страна стои мощна членка на НАТО, а от другата - една държава, обхваната от ислямисти, които са новата цел за военни интервенции на Запада, пише Би Би Си.
Турция настоява, че нейната 900-километрова граница със Сирия е преграда срещу Ислямска държава и други джихадистки групировки, създадени по време на войната в Сирия. Но засега истината изглежда друга.
През последните три години и половина Турция се явява като основна точка, откъдето минават оръжия, други ресурси и военни бойци, които влизат в Сирия. Турция е яростен противник на сирийския режим. Анкара приемаше всякаква политика, само не и тази на Башар ал Асад. Страната бе широко критикувана, че затваря очите си за нарастването на военни групировки, и още по-лошо - че е насърчавала развитието им.
Но в последните месеци ситуацията се е променила. 49 турски дипломати и техните семейства бяха отвлечени от Ислямска държава в ираксия град Мосул през юни и все още са там.
Случилото се, както и бързото развитие на Ислямска държава в Ирак и Сирия, притесни Турция, която се оказа съвсем близо до заплахата. И сега тя взима по-строги мерки.
Броят на патрулите по границата се е увеличил. Има 5000 войници, които са разположени в тази област, страната иска да покаже, че държи нещата под контрол.
Има модерни технологии, които спомагат работата на военните - радари и термокамери.
"Веднага след като започна войната, предприехме мерки да подсигурим повече границата. Смятам, че всички тези обвинения са много несправедливи", казва висшият военен Юмит Дурмаз.
По думите му е невъзможно някой да пресече границата без знанието на турците.
"Искам Европа и Турция да ни вярват. Ислямска държава или други групировки не могат да атакуват нашата граница. А ако се опитат, ще използваме цялата си мощ!", обещава Юмит Дурмаз.
Разположените по границите войници се занимават най-вече с дребни контрабандисти. Военни се изкачват до наблюдателните кули и оглеждат обширните равнини на Северна Сирия - области, които са под контрола на Ал Кайда.
"Хващаме на ден по 10 до 15 контрабандисти на гориво или цигари. Често ни се налага да стреляме по тях. От другата страна няма никакви легитимни органи, които да им попречат, и контрабандните оръжия попадат в ръцете на обикновени хора", допълва друг военен.
Често в страната се опитват да влязат и бежанци. В повечето случаи това са хора от мирното население, които искат да избягат от войната.
"Избягахме, защото режимът на Асад бомбардира селищата ни и уби децата ни", споделя жена, която тъкмо се е опитала да премине границата с Турция.
Само през тази година военните са заловили 17 000 души на границата на Турция и Сирия. Бройката се е увеличила два пъти спрямо миналата година. Това е признак, че мерките вече са по-сериозни.
Повечето от хората са просто бежанци, които са настанени в лагери. Но другите са чужденци, които са заподозрени в присъединяване към джихада. Сред задържаните на границата има националности от 15 държави, включително от Сомалия, Дания и Франция.
Преди на летището в Хатай са пристигали чуждестранни бойци, които са пътували почти безпрепятствено. Но това вече не е така.
"Турция е обвинена несправедливо, с цел да се прикрие провалилата се политика на международната общност срещу Сирия", смята съветник на турския министър-председател."Страната ни е лесна мишена. Но ние можем да видим и другата гледна точка. Защо някои държави не предприемат никакви мерки да спрат своите граждани да ходят в Сирия, за да се бият", пита той.
Според опозиционер от Републиканската народна партия турското правителство е помогнало на военните групировки да се разраснат.
"Днес териториите, които са доминирани от Ислямска държава и Ал Нусра, са много близо до турската граница. Не са са могли да стигнат по-навътре към южната част на Сирия. Бойците идват и си тръгват оттук!", твърди членът на опозиционната партия.
Турция има ключова роля във военната стратегия на САЩ срещу Ислямска държава. Тя граничи със Сирия и Ирак, на територията ѝ има много американски бази и е втората армия по големина в НАТО.
Но позицията на Турция срещу Ислямска държава е деликатна заради пленените турски дипломати.
Основна цел на Турция е и да ограничи наплива от сирийски бежанци. Турците се страхуват, че кюрдски групировки от Сирия могат да снабдяват с оръжие кюрдските бойци от Кюрдската работническа партия.
Заради тези си притеснения Турция официално заяви, че няма да участва във военни действия и няма въздушни операции да тръгват от нейните бази. Но страната ще помага с хуманитарни действия и с това тя значително ще помогне на Западната коалиция срещу ислямистите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.