IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Въздушните удари на САЩ в Сирия - сигнал за ново бойно поле

Вашингтон пост: Непокорството на Турция е една от дупките в стратегията на Обама

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

На Ислямска държава не й трябваше много време, за да се възползва от слабостите на кампанията на президента Барак Обама срещу нея. Миналата седмица групировката предприе настъпление към населена с кюрди област в северната част на Сирия, където до тази седмица Обама не одобряваше американски въздушни удари или доставяне на помощ на местни сили. До понеделник повече от 130 000 души бяха избягали през границата в Турция, а местни командири казаха, че отчаяно се нуждаят от помощ за защитата на стратегическия град Кобане, пише в. "Вашингтон пост" в редакционна статия.

В понеделник вечерта представители на американското правителство съобщиха, че Обама е одобрил въздушни удари в Сирия, макар че първоначално отказаха да уточнят какви цели са били поразени. Ако въздушните удари са признание, че САЩ не могат да разгромят Ислямска държава, като водят битка с нея само в Ирак, оставяйки й убежище в Сирия, те трябва да бъдат приветствани. Действията на Обама - подобно на това, което той направи през август в Ирак - биха били оправдани, след като са в името на спасяването на уязвимо население - в този случай сирийски кюрди.

Със сигурност ситуацията в Сирия е по-сложна от тази, с която се сблъска Обама в района на планината Синджар в Ирак през август. Атакуваната област е контролирана от кюрдската партия Демократичен съюз, която е съюзник на Кюрдската работническа партия - бунтовническа организация в Турция, известна като ПКК.

Въпреки че между ПКК и турското правителство има примирие, отношенията не са добри, а Анкара не е съгласна да оказва подкрепа на сирийските кюрди. В неделя Турция затвори част от границата си със Сирия, очевидно за да не позволи на кюрди да влязат в Сирия, за да се бият с Ислямска държава.

Това контрапродуктивно действие беше в съзвучие с проблематичната досегашна реакция на Турция към Ислямска държава. Правителството на Реджеп Таип Ердоган отказа да подпише разработения от САЩ и арабски държави план, съдържащ ангажимент за борба с екстремистите, като се обоснова с факта, че "Ислямска държава" държи за заложници 49 нейни дипломати и други граждани. Тези пленници бяха освободени през уикенда при обстоятелства, които турски служители отказаха да обяснят. Няма обаче признаци, че Ердоган ще има по-голямо желание от преди да се присъедини или открито да подкрепи военни операции в Сирия или Ирак.

Непокорството на Турция е една от няколкото дупки в стратегията на Обама. Неговият план призовава за борба с Ислямска държава в Сирия чрез обучаване и въоръжаване на умерени сирийски бунтовнически сили. Но предвижданите от плана на САЩ 5000 бойци едва ли ще са достатъчни, за да бъде разгромена групировката, дори когато след година приключи обучението.

Правителствени служители нямат отговор на въпроса как подкрепяните от Съединените щати сили ще бъдат защитени от сирийската армия и военновъздушните сили на Башар Асад, нито има разработен план за разгромяване на режима на Асад или за създаване на нов политически ред в Сирия.

САЩ ще се нуждаят от съгласуван и амбициозен подход към Сирия, ако искат да изпълнят обявената от Обама цел за отслабване и унищожаване на Ислямска държава. Въздушните удари сами по себе си няма да са достатъчни, но са необходими. А ако в краткосрочен план могат да спасят сирийските кюрди от ситуация, която в интервю за Би Би Си в понеделник техен заместник-командир описа като "спешна" и "ужасна", те ще бъдат във висша степен оправдани.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата