Високо плато с площ 37 акра (малко над 150 декара) в източния край на Стария град на Ерусалим е един от най-взривоопасните терени в света, толкова чувствително място, че полицията следи всяка стъпка на посетителите – религиозни евреи, включително дали произнасят молитви, пише Арон Хелер от Асошиейтед прес.
Комплексът с форма на трапец, наричан от мюсюлманите Благородното светилище, а от евреите - Храмовия хълм, е в сърцевината на териториално-религиозен конфликт между Израел и арабските му съседи. Напоследък той стана арена на размирици.
Почитан като третото най-свещено място за исляма, емблематичният позлатен Купол на Скалата обединява камъка, от който според вярванията на мюсюлманите пророкът Мохамед се възнесъл на небето, и джамията Ал Акса.
Евреите вярват, че скалата може би е мястото, където е била най-свещената част от два древни храма от библейските времена - и където според молитвите на религиозните евреи някой ден ще бъде построен трети храм.
Мястото е толкова свещено, че евреите традиционно се въздържат да се молят на върха на хълма, предпочитайки за богослужение прилежащата Стена на плача в подножието му.
Главните равини на Израел, както и този на Стената, са издали нареждания, в които призовават хората да не се качват на хълма с аргумента, че предишното местоположение на храма не е ясно и евреите може случайно да влязат в най-свещената му зона, където е било забранено да се стъпва.
Йордания администрира мюсюлманските религиозни дела на комплекса. Съгласно 20-годишно мирно споразумение израелското правителство е наложило забрана за молитви за всички посетители немюсюлмани.
Но през последните години нагласите сред ортодоксалните евреи се промениха, след като археолозите се произнесоха за точното местоположение на древните храмове. Сега все по-голям брой евреи, включително депутати ултранационалисти, редовно посещават обекта.
Онези, които носят шапчици "кипа" и други видими знаци на юдаизма, се ескортират от полицаи, в чиито задължения на придружители влиза и това да се погрижат посетителите да не движат устните си в молитва от страх да не разгневят богомолците мюсюлмани.
Ключови израелски депутати, включително от управляващите, настояват за край на забраната и призовават за по-голяма религиозна свобода и разширено еврейско присъствие на хълма.
Междувременно прибягват до изобретателни алтернативи, като например да се преструват, че говорят по телефона, докато всъщност четат свещени текстове. Други тайно се покланят за молитва, като се навеждат уж да си вземат падналите ключове или приклякват, уж за да направят снимка, а някои просто рецитират наизуст молитви наум със стиснати устни.
Всичко това допринася за тлеещ гняв сред палестинците и мюсюлманските власти, които общо взето отричат еврейските връзки със светинята и се опасяват, че Израел тихомълком се опитва да си я присвои. Израел твърди, че няма да промени споразумението, но подозрителността е толкова дълбоко вкоренена, че дори работи по поддръжката, като например ремонт на повреден от земетресение мост към платото, и археологически разкопки около комплекса предизвикват бунтове на арабите. Често се е случвало камъни да бъдат хвърляни по еврейските богомолци пред Стената на плача долу.
Дейностите в комплекса се следят внимателно от палестинските медии. Официалната агенция УАФА съобщи вчера, че еврейските заселници са подновили "инвазията си в джамията Ал Акса под тежката охрана от специалните части на окупационната полиция".
Кореспондентът на агенцията съобщи, че заселниците влезли в джамията на малки групи и направили обиколки, по време на които водачите им разказвали митове за предполагаемия Храмов хълм.
Материалът бе придружен от снимка на група еврейски посетители вътре в двора на джамията.
Градусът на напрежението е висок. Мотоциклетист палестинец миналия месец простреля и рани тежко виден активист за по-голям достъп на евреите, а размириците на терена нарастват. Миналата седмица полицаи влязоха в сблъсъци с маскирани палестинци, които хвърляха камъни и пиратки и после се барикадираха в джамията. Израелската полиция затвори вратите й, за да не допусне по-нататъшни безредици.
При това обаче вратата беше повредена, вътре един килим беше леко обгорен, а мюсюлманските власти обвиниха израелските сили, че са влезли в джамията за пръв път, откакто комплексът беше завзет, заедно с останалия Източен Ерусалим, през 1967 г. Израел отхвърли обвинението, но то въпреки това предизвика гняв в арабския свят и накара Йордания да отзове посланика си.
Не за първи път изолиран инцидент причинява такива проблеми. През 2000 г., когато бъдещият премиер Ариел Шарон се качи на хълма, за да демонстрира израелския суверенитет над мястото, това допринесе за избухването на втората интифада - кървавото палестинско въстание.
/БТА/