БСП няма каузи и заради това гласоподавателите й намаляват, смята социалистът Нидал Алгафари, който е политически PR. Според него не е изключено наистина на местния вот БСП на места да се коалира и с АБВ. Няма нещо, което да не го допусна в България, когато става дума за алчност за власт, коментира той пред Dnes.bg.
Г- н Алгафари, след вчерашния конгрес БСП по-силна и консолидирана ли отива на местния вот през есента?
Много е трудно да се отговори на този въпрос, защото не усетих от залата тази емоция за тръгване към победа, за въодушевление. По-скоро хората бяха с някакви други очаквания да се случи нещо, което не се случи. Не мога да кажа, че БСП е консолидирана повече.
Някакво разочарование ли усетихте сред делегатите?
Не, не мога да кажа, че става въпрос за разочарование, но тъй като съм правил доста конгреси преди години имам спомени за това как се посрещат речите на първия в партията, на някои други по-влиятелни в БСП. Беше с ръкопляскания, с апломби, със ставане на крака, с викане, бяха по-емоционални. Сега като че ли бяха като тиха вода, нямаше го настроението
Вие лично какво разбрахте от близо едночасовата реч на лидера на БСП Михаил Миков?
Основното, което се опита той да направи е да бъде откровен, да посочи грешките, които всички ние знаем, въпреки че той спести много. Например, когато говореше на моменти беше логично да се обърне на другата страна, точно на 180 градуса и то когато призоваваше да не се използва търговската марка БСП като търговия, защото тези които седяха зад него в по-голямата си част се възползват от това нещо. Опита се да бъде откровен, искрен, но като че ли не можа да ни предложи решения, бяха по-общи фрази. За това смятам, че единственото нещо, което може да се каже за речта му е, че беше откровена, много силна реч, такава силна реч не е имал преди никой друг лидер.
Вие бяхте за кратко при Георги Първанов в АБВ, а след това се върнахте пак в червените редици, какво очаквате да се случи в БСП?
Трудно ми е да кажа дали очаквам нещо да се случи, защото се отложи това, което аз очаквам да направят. Трудно е, но по някакъв начин трябва да се даде шанс на по-младите в БСП да имат енергията да работят, но се видя, че няма как да се случи това с въвеждането на мандатността на депутатите. А на голяма част от членовете на партията им писна от хора, които стоят по 30 години в парламента. Като наближат изборите обаче се започва: "Ама много ви се моля този е много значим човек дайте да го сложим някъде" и започваме да го лашкаме от Пазарджик в Ловеч, в Търново, някъде да го пробутаме. Не че няма качества, но хората не го приемат, а все пак го налагат, а и в Изпълнителното бюро има такива, които заседнаха и вече се затлачиха.
В такъв случай защо не мина поправката за въвеждане на мандатност на депутатите и на членовете на ИБ, предложена от Кирил Добрев?
Нямаше как да мине тази поправка и каквато и поправка да изкара Кирил Добрев няма как да мине защото начина, по който го прави е по-остър и по-трудно се приема от по-консервативно настроените хора в партията. Там обичат да е както е било по времето на Тодор Живков - всичко да е много тихо, много плавно, едни пясъци в пустини, които да не са движещи се. Не може за стане с викове, крещене и силна емоция. Освен това Кирил Добрев направи няколко действия преди това към ръководството и хората смятат, че по-скоро той го прави за да бъде първи на партията. Дали това е вярно или не не мога да кажа, но така го възприемат като човек, който ламти за властта.
А кой в червените редици не иска Сергей Станишев отново начело на партията?
Много хора не го искат в БСП, защото го демонизираха и той се остави да бъде демонизиран. Станишев имаше много добри качества, които можеше да развие и то до ден днешен, но някак си не успя неговия пиар екип да спре демонизацията, а и има много хора, които искат един човек персонално да е виновен за проблемите им. Едно от нещата, които ми направиха лошо впечатление е, че когато Миков излезе и преди речта си представи кои са в залата, по йерархия трябваше да спомене все пак че и председателят на ПЕС присъства, но той не го направи. Негова според мен беше грешката да не го спомене и така даде още един знак на хората като че ли има някакво напрежение, а това е най-високопоставеният представител на левицата.
Допускате ли, че е възможно Георги Първанов да се върне и да оглави БСП?
В българската политическа реалност е възможно всичко да се случи включително и Първанов да се върне, но това ще е голям минус за БСП. Ще се отиде вече буквално към дъното. БСП няма нужда от Първанов, а от кауза. Да имаме 3- 4 -5 -10 каузи, които да се нещо като харта, нещо като конституция на партията и да се отстояват и в опозиция, и на власт, да знаем че това е водораздела между БСП и всички останали партии. Ние за съжаление нямаме кауза и от много години поради липсата на кауза работихме с девизи и заради това вече хората не ни вярват, каквото и да им кажем.
Докога ще има лобита в БСП, които ще вървят в различни посоки?
В една партия е нормално да има лобита и да дърпат в различни посоки, това е съвсем логично. Въпросът е, че пак ще се върнем на темата кауза. Ако имаме каузи, лобитата могат да дърпат навсякъде, но няма да могат да пипат доктрината на БСП. Но все още партийците не могат да обяснят понятието социалистическа партия, още не могат да определят таргет групата на БСП коя е. В България се говори за някакъв малък и среден бизнес и се фокусира като малък бизнес хората, които са по дюкянчетата, фризьори, маникюристи, а всъщност те са хора на наемния труд, те са работниците. В БСП не могат да определят дали сме с тези хора или не, защото ако сме с тях те трябва да имат някаква малка печалба, а ние се обявяваме срещу печалбата. Искаме да махнем плоския данък, но това ще удари тези хора, които в по-голямата си част биха могли да бъдат наши избиратели. Доста са нещата, които трябва да направи БСП и не е проблем дали ще има лобита или не.
Споделяте ли мнението на евродепутата Илияна Йотова, че на много места за местните избори БСП ще се коалира с АБВ?
Няма нещо, което да не го допусна в България, когато става дума за алчност за власт. В АБВ са достатъчно много алчни за власт. В редиците на БСП една голяма част от тези феодали са алчни за власт. Те ще търсят варианти да се съюзът и с дявола. Виждал съм коалиции, които са се случвали между БСП и ГЕРБ, между БСП и ДПС, между ДСП и „Атака“ дори. При политиците явно не е важно да е в името на избирателите, а в името на това, че държавата е най -големия работодател се търси варианта да се нагласят близките хора до сделките и до постовете. Така че няма да ме учуди нищо.
Кой е виновен за сегашното положение в страната, само ГЕРБ и Орешарски ли?
Какви ГЕРБ и Орешарски, за ситуацията в страната е виновна номенклатурата на БКП от преди 1989 г. Тези хора бяха подготвени, бяха с друг старт спрямо обществото и едно от основните неща беше грешката на Александър Лилов, стратегът на БСП, който направи така, че да остави БСП единствена в лявото пространство. Направиха всичко възможно БСП да е самотна в лявото пространство и да няма с кого да си партнира и сега т. нар. коалиционни партньори от всичките видове ромски организации, са шепа хора и ние комуникираме с тях на ниво лидер и с още двама-трима около него, а не с потенциални избиратели. Другото нещо, което направи номенклатурата е, че разпределиха богатството на българските граждани помежду си по един изключително грозен начин и приватизиранията, които се случиха след това. Така основната вина за случилото се носи номенклатурата на БСП. След това и Реформатори или Иван Костов, всеки е допринесъл с нещо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.