1700 метра каменни късове ограждат част от един от най-старите паркове в София - Западен парк, защото беше станал основно място за добив на дърва за огрев на обитателите на ромската махала "Факултето".
Проблемът с ромските нашествия в парка е от 20 години. От тогава до сега незаконно отсечените дървета вероятно са хиляди.
Така че преди няколко години общината се принуди и взе крайната мярка да натрупа големи морени около парка. Преградите започват от края на бул. "Стамболийски" и продължават до "Суходолска", за да спрат сечта.
Оказа се, че каменният зид върши някаква работа и вече доста по-малко роми вилнеят с брадви в парка, където огромни участъци са опустели, защото дървата са отишли в печките във "Факултето" през отминалите зими.
Преди да бъде вдигнат зидът - мургавите столичани си влизаха спокойно, с празни каруци в парка, които после излизаха пълни догоре с дърва. На месец поне десетина отнасяха глоби, които естествено така и не плащаха.
Сега набезите са по-редки, но пък общинските служители са принудени да ходят всеки месец и да слагат нови морени.
"Все някой камък е преместен, за да се направи път за каруца", оплака се пред Dnes.bg районният кмет на "Красна поляна", в чиято територия попада част от парка, Иван Чакъров.
Ромите си бяха направили и локални сметища там, но вече са изчистени, добави той.
Сега общината следи изкъсо да не решат да си хвърлят купущата боклуци отново някъде в района, защото пак трябва да харчи пари от бюджета си, за да разчиства.
Хората около парка са пропищели и от шума, денонощната музика, изпражненията от конете на мургавите си съседи.
Според Чакъров като няма полиция, няма да има и ред. Той самият също знае за проблемите на хората, мнократно е говорил и със СДВР, и с Трето РПУ, което се грижи за сигурността там, с молби за засилено присъствие на органите на реда.
"Това обаче така и не се случва. В Трето районно нямат хора, а в момента нямат дори и началник. Това е районното, от където напускат най-много служители, защото трябва да работят с роми. Не може обаче 4-5 полицаи да се грижат за охраната на 40 000 – 50 000 роми", обясни още Чакъров.
Така че, както си призна самият районен кмет, общината може да предприема много мерки, да полага какви ли не усилия, но докато няма постоянно присъствие на полицаи, резултатите ще бъдат малки.
Иначе и той е наясно, че повечето от постройките във "Факултето" са незаконни, но пък в същото време ромите там са собственици на земята.
"Повечето си имат нотариални актове. Това са били еврейски земи и когато са се изселвали през 50-те години на миналия век, ромите са я купили от тях. Сега там живеят 7-8- мо поколения наследници", разясни Чакъров.
Традицията в махалата пък е, когато някой се ожени, да се вдигне една пристройка до старата къща за младите.
"Срещу това се борим, обясняваме им поне това да не правят. Освен това не допускаме да има новозаселили се", каза районният кмет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.