Финландското правителство планира да даде начало на пилотен проект, по силата на който всеки гражданин ще има гарантиран минимален доход, независимо дали работи или не. Детайлите все още не са обявени, но идеята добива все по-широка популярност в скандинавската страна, посочва БиБиСи.
Премиерът Юха Сипила е категоричен, че подобна инициатива може само да опрости социалната система.
Схемата е особено интригуваща за около 10% от работната сила във Финландия – това е делът на безработните в страната. Или около 280 хиляди души. Но с нарастването на безработицата, цели 4-ма на всеки 5 финландци подкрепят минималния гарантиран доход.
И този интерес не е никак случаен – минималният доход ще бъде на разположение за всеки финландец, независимо дали има други приходи или не.
“Гарантиран доход? С удоволствие ще взимам по 1000 евро на месец”, заявява пред БиБиСи мъж, който ползва услугите на център за безработни в пристанищния град Пори. Разбира се, сумата, която би отпуснало правителството едва ли ще е толкова голяма.
Хора като гореспоменатия и сега получават държавна помощ в съответните центрове – значително по-евтина храна, стоки втора ръка и т.н. Това са и местата, където хората без работа имат възможността да се социализират, въпреки че са останали извън работната среда.
Според безработните инициативата на правителството в известен смисъл ще подтикне хората без работа да си търсят по-усилено такава. Най-малкото редица бюрократични препятствия ще отпаднат.
Във Финландия да си намериш работа може да ти струва пари, ако си безработен. Временна платена работа значи по-малко социални облаги. И ако работата е в ниско платен сектор, реално взимаш по-малко, отколкото да останеш само на помощи.
Мнозинството финландци водят динамичен живот по отношение на местоработата и рядко се задържат на едно и също място за много дълъг период от време. За поддръжниците на реформата именно инициативата може да спомогне за опростяване и в същото време за оптимизиране на тромавата социална система във Финландия.
Разбира се, не е малък рискът да има и негативна последици. Например, ако сумата е висока, младите със сигурност ще загубят мотивация да си търсят работа. И не само те. Затова по отношение на сумата трябва да се вземе разумно решение.
Прогнози трудно могат да се правят и въвеждането на експериментален период е възможно най-добрият подход. Премиерът вече говори за ограничен тест с предварително селектирани участници от различни региони.
Говори се за сума от 400 до 700 евро, която да бъде плащана на 8 000 души. Реализирането на идеята обаче е в противоречие с конституцията на Финландия, в която е вписано, че всички граждани трябва да са с равни права.
Но от друга страна едва ли финландците ще застанат срещу провеждането на подобен експеримент, който в крайна сметка може да бъде от изключителна полза за цялото общество.