За обучението в Холандия, за програмите и условията за българските младежи там. За това колко струва издръжката, възможности за работа и стипендии, както и за перспективите за оставане в страната на лалетата Dnes.bg разговаря с доцент д-р Франк Тюсман. Той разказа за новия, но вече престижен Maastricht University.
Защо Холандия стана предпочитана дестинация в Европа за младите студенти от Източна Европа? Бихте ли разказали накратко за страната, културата, историята и икономиката?
Холандия е страна на модерни технологии, предприемачи и новатори. Страната ни е дала на света много известни учени и Нобелови лауреати, както и научни открития в различни области. Тя е сред първите 20 страни с най-висок БВП в света. В последното десетилетие Холандия става все по-желана дестинация за българските студенти. България е твърдо в топ 10 по брой на студенти, избиращи Холандия за образованието си. Основна причина е високото качество на обучение - 12 от нашите 13 държавни университети са в топ 200 в класациите за висше образование. В тях има богат избор от бакалавърски и магистърски програми, преподавани на английски език. Университетите ни са международно признати заради начина на работа и иновациите.
Красноречив пример е проблемно-ориентираният модел на облазование (англ. Problem-based learning), използвано и в Maastricht University. При него знанията се добиват чрез практическо решаване на ситуации в предизвикателни ситуации. Представя се проблем за разрешаване, който често съдържа непълна информация. Работейки в групи, студентите преценяват какво вече знаят, какво още трябва да знаят, как и къде могат да намерят нужната им информацията, за да решат проблема. Работата е разпределена между студентите от дадена група, така че всеки от тях взема активно участие в проучването. Непрекъснатата комуникация между студенти и преподаватели насърчава работата в екип и развитието на професионална идентичност.
Как да се ориентират студентите в избор си на научна програма и университет в Холандия?
Най-доброто място, където могат да потърсят програма или университет, е уебсайтът Study in Holland (http://www.studyinholland.nl). Той разкрива всички тънкости, които трябва да знаят, преди да се впуснат в холандското си приключение. За да изберат правилната програма, може да използват и Studyfinder (http://www.studyfinder.nl). Тази база данни дава актуален поглед върху всички програми, преподавани на английски или други чужди езици в Холандия.
Каква е цената на висшето образование за българи във вашата страна? Какви са таксите за обучение, разходи за настаняване и месечна издръжка?
Годишната законна такса за обучение за български граждани е 1951 евро, но точният й размер може да варира в зависимост от избраното образование. По принцип, ако започнете втора програма, след като сте взели първата диплома, се налага да платите по-висока такса за обучение. Що се отнася до разходите за месеца, включително и настаняване, чуждестранните студенти в Холандия изразходват между 800 и 1100 евро на месец. Една трета от тази сума отива за квартира. Средната цена на стая в Холандия е между 300 и 600 евро на месец.
Имат ли право чуждестранните студенти в Холандия да работят и какви са условията? Могат ли да останат на работа в страната след завършване на обучението си?
От 1 януари 2014 г. българските граждани могат да пътуват и работят свободно в страната. Можете да намерите повече информация на www.careerinholland.nl . Това е специален портал с информация за възможностите за кариера, бизнес, култура и заплата в нашата страна.
Има ли възможност за финансово подпомагане на студените - заеми, стипендии и т.н.?
Grantfinder е инструмент, който е разработен, за да прецените финансовите си възможности и дали отговаряте на условията за финансово подпомагане. (https://www.studyinholland.nl/scholarships/grantfinder).
Вашият университет, Maastricht University, е относително нов, но бързо набира скорост. Какви програми за обучение предлагате, какви са изискванията за прием на българи?
Maastricht University е сред най-известните международни университети в Холандия. Той се отличава със своя иновативен подход към обучението и това, че дава на студентите си международни перспективи за развитие. С почти 16 000 студенти (от които 48% чуждестранни ) и 4000 служители (от тях 30% имат международна квалификация) нашият университет предлага богат избор от академични програми.
През последните няколко десетилетия университетът традиционно присъства в челото на множество национални и международни рейтинги и класации в сферата на висшето образование. Той е сред първите 10 в Times Higher Education 100, изкачвайки се с 50 места за трета поредна година, вече е шестият най-добър нов университет в света.
Образованието в него е организирано във факултети по: изкуства и социални науки, бизнес и икономика, здравеопазване, медицина, хуманитарни науки, право, психология, в рамките на които се предлагат 17 бакалавърски и 56 магистърски програми. Критериите за прием могат да бъдат намерени тук:http://maastricht-students.com/students-from/bulgaria/. Според последната класация на изданието Elsevier бакалавърските програми на университета - Econometrics and Operations Research, International Business and Medicine са обявени за най-добрите в Холандия. Според експертите на QS World медицинските му програми са сред топ 20 в здравното образование в цяла Европа, в сферата на клиничната медицина. Според рейтинга на изданието Financial Times магистърската програма на университета по Международен бизнес е наредена сред първите 28 в света. Също в първата тройка в страната са цели 13 от общо 17-те му бакалавърски програми. Седем от тях са дори лидери в своите области в Холандия – по европеистика, европейско право, иконометрика, международен бизнес, европейско обществено здраве и т.н.
А какви са перспективите на завършващите студенти от Maastricht University да останат на работа в Холандия и Европа?
Доказано е, че нашите възпитаниците са по-компетентни от много техни колеги. Студентите ни имат стабилни знания и умения, силни са в решаването на проблеми, бързо намират нужната им информация и са майстори в създаването на креативни идеи. Способни са да работят добре самостоятелно, но са и добри отборни играчи – справят се прекрасно при работа в екип. До голяма степен нашите студенти са ориентирани към Европа и света, те са с отлични познания по английски език. По-голямата част от нашите програми се преподават изцяло на английски език.
Кажете повече за бакалавърските и магистърските ви програми, които се предлагат в департамента "Knowledge Engineering".
Департаментът предлага бакалавърска степен по инженерни науки и магистърска степен по изкуствен интелект и операционни изследвания. 3-годишната бакалавърска програма обхваща широка област от науката от гледна точка на приложната математика и компютърни науки, с акцент техника и изкуствен интелект. Откакто компютрите стават все по-мощни, по-интелигентни системи, способни да помогнат на човек при анализ и вземане на решения, те стават все по-предпочитана програма за изучаване. Магистърската програма по изкуствен интелект подготвя студентите да прилагат компютърни системи към различни приложения. Магистърската програма по операционни изследвания обучава как математиката се прилага при извършване на анализи и оптимизиране на процеси, както и за намиране на решения за всякакъв вид проблеми. Примери за тези приложения са: график за обслужване на клиенти, оптимизиране на вериги за доставка, откриване на модели и създаване на данни, контрол върху динамични системи, моделиране на биологични процеси, намиране на оптимални стратегии и извличане на компоненти от мозъчните сигнали. За повече информация може да посетите: http://www.maastrichtuniversity.nl/
Обучението в департамента е на базата на Project-Centred Learning (PCL). Студентите работят в малки групи по сложни проекти, които изискват да развиват различни умения. Те трябва да прилагат учебния материал и лекциите за разрешаване на проблеми от реалния живот. Целта е решенията, които създават, да се прилагат в практиката. Заедно с други студенти те изследват различни видове информация. В края на всеки проект трябва да представят изготвена компютърна програма, както и изводите си. Образователният модел PCL включва и други важни умения - работа в екип, техники за планиране, извличане на информация и приложението й към производство на краен, функционален резултат.
За да мотивираме най-добрите си студенти, в нашия университет разработваме специална програма KE Work, която е идеална комбинация от обучение и работа. По нея могат да кандидатстват 25% от най-добрите ни студенти, които са за първа година. Студентите, допуснати в KE Work, имат възможност за избор на работа. По време на втората и третата година от бакалавърската програма те прекарват 50% в клас, 50% на работа, където имат поставени академични задачи и комплексни бизнес задачи.
Програмата стартира през септември 2014 и сега подпомага 25 студенти в 11 дружества като Mercedes-Benz, Medtronic, Vodafone и PNA group. Досега тя е единствената програма в Холандия, която предлага тази уникална комбинация от работа и образование. В нея студентите придобиват опит от практика и паричен доход. За повече информация може да се свържете с нас чрез e-mail: info-dke@maastrichtuniversity.nl или да посетите нашия сайт.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.