Изправени пред вълна от атентати, извършвани от отделни палестинци, израелските власти казват, че са постигнали напредък в идентифицирането на тези "вълци единаци", преди те да преминат към действие. Това е проблем, с който в момента се сблъскват и други западни страни, пише Майк Смит от Франс прес.
Неотдавнашните нападения в Европа и САЩ предизвикаха дебати за мотивите на извършителите им и какво може да се направи, за да бъдат арестувани или да се ограничи ефекта на действията им.
Израелски експерти са разработили система за ранно предупреждение, която комбинира наблюдение на социалните мрежи с класически разузнавателни техники, което според тях е позволило да се попречи на извършването на някои нападения или те да бъдат ограничени.
Разбира се, израелско-палестинският конфликт се развива в различен контекст от нападенията в Европа. Много анализатори подчертават, че близо 50 години окупация на палестинските територии допринасят за недоволството на палестинците, което води до насилие.
От 1 октомври миналата година бяха убити 218 палестинци. Според израелските власти повечето от тях са били убити при извършването на нападения срещу израелци с ножове, огнестрелни оръжия или чрез блъскане с автомобили, като често са действали сами. Други палестинци бяха убити при сблъсъци с израелската армия.
Насилието отне живота на 34 израелци.
Система за ранно предупреждение
"След като създадохме три или четири типови профила, разбрахме, че повечето нападатели отговарят на тези профили", заяви израелски военен, пожелал анонимност.
Армията е подготвила система за ранно предупреждение, основаваща се на анализа на достъпните данни за палестинските нападатели от началото на октомври. Отчитат се личната им история, мястото на нападението и действията им през дните, предхождащи деянието, обяснява израелският представител.
При засичане на потенциално опасен индивид се използват разнообразни стратегии: наблюдение, разговори със семейството, арест в случай на подстрекаване към насилие, уточнява той.
Броят на нападенията срещу израелци намалява постоянно през последните месеци, макар че това се обяснява с множество фактори.
Трудно е да се прецени точно колко нападения от "вълци единаци" са били осуетени от системата за ранно предупреждение, но представителят дава за пример палестинска тийнейджърка, арестувана през март, докато е била под наблюдение. Тя е била арестувана, докато носела нож, в такси, отиващо към контролен пункт на армията. Според израелския представител армията е знаела, че тя има проблеми с родителите си и самоубийствени наклонности, способни да я подтикнат да нападне войници, за да умре като мъченица.
Военни съдилища
Анализът на профилите на нападателите показва, че повечето от тях са на възраст до 24 години и че в 90 на сто от случаите са мъже.
Самоубийството е основен мотив за действията им при 40 на сто от хората, извършили нападения в периода от октомври до януари, твърди военният представител.
Някои експерти смятат, че създаденият от армията модел, използващ алгоритми, които да филтрират информацията от социалните мрежи, може да бъде ефикасен и приложим и в други страни.
"Разбира се, това не може да спре изцяло терористичната вълна в Израел" или в Европа, подчертава Даниел Коен, експерт по кибертероризма в израелския Институт за изследвания в областта на националната сигурност.
Той добавя, че тези усилия трябва да се придружават от позитивни послания, които позволяват да се отклонят младежите от желанието да умрат или да извършат нападение.
Но други експерти предупреждават за опасностите от твърде силното разчитане на този вид наблюдение.
"Списъците с хора за наблюдение и самото наблюдение водят до фалшиво усещане за сигурност, дават информация след събитието, но не предлагат много елементи, които да позволят да се избегне нападение", смята групата за анализи от САЩ "Суфан груп" след извършеното от джихадисти във Франция убийство на свещеник.
"Наблюдението е изключително трудно и скъпо по отношение на време и персонал", напомня групата.
Организациите за защита на правата на човека от своя страна подчертават, че създадената от Израел система за ранно предупреждение може да доведе до неоснователни арести.
Неправителствената организация "Адалах" твърди, че в края на 2015 г. са били арестувани 400 палестинци и израелски араби по подозрение в подстрекателство към насилие и заплахи.
Други подчертават, че окупираният Западен бряг е под контрола на израелското военно правосъдие, което позволява прилагането на административно задържане срещу заподозрени, без процес и за продължителни периоди от време.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.