IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Да управляваш мафията

Престъпните организации в Неапол са добре работещи бизнес структури

Задържането на Паоло Ди Лауро. Снимка Reuters

Задържането на Паоло Ди Лауро. Снимка Reuters

Когато става въпрос за наистина добър криминален сериал “обичайните заподозрени” са “Наркомрежа”, “Семейство Сопрано” и “В обувките на сатаната”. Но сега има нова хитова поредица, която приковава вниманието - “Gomorra”. Драматичният сериал е екранизация по едноименната книга от 2006-та година и представя света на неаполитанската мафия, известна като камора.

Сп. “Икономист” посочва, че в Италия поредицата е изключително популярна от премиерата си преди 2 години. Оттогава насам сериалът е продаден в 50 държави, включително и Съединените щати, където тръгва на малкия екран тази седмица.

За разлика от останалите споменати сериали, този е далеч по-мрачен, изтъква “Икономист”. Гангстерите не са симпатични за зрителите “чудовища”, какъвто е Тони Сопрано... те са просто чудовища. Поредицата е далеч по-реалистична.

Авторът на книгата Роберто Савиано, който влиза в престъпните структури под прикритие, за да представи истинското лице на камората, се укрива от 2006-та година насам. Камората директно издаде смъртна присъда за Савиано след като произведението му излезе на пазара.

От “Икономист” обръщат внимание на това колко добри са в ръководенето на бизнеса ръководителите на престъпната организация. Камората взе лидерството от сицилианската мафия, която дълги години беше доминираща сила.

Стратегията на неаполитанците е фокусиране върху една ниша, в случая търговията с наркотици, по-конкретно кокаина. Камората на практика държи почти целия кокаинов пазар в Европа.

Престъпният синдикат е организиран като типична корпорация. Има ръководно тяло с висши  мениджъри, които определят стратегията, разпределят ресурси. На следващото ниво са тези, които купуват и обработват продукта.

След това идват шефовете на продажбата, които координират дистрибуцията. Най-отдолу на пирамидата са уличните дилъри, които продават директно на крайни консуматори.

Камората действа изключително професионално по отношение на доставките. Групата се снабдява с дрога от целия свят и се подсигурява с поне няколко източника, за да не се допускат спадове в продажбата при непредвидени ситуации.

Организацията е изключително гъвкава. Съставена от 115 различни по-малки групи, всяка от която с поне 500 членове, камората може много бързо да пренасочи огромен човешки ресурс от една дейност към друга.

Неаполитанците са най-добрите по отношение на смяна на поколенията и въвеждане на нови идеи. Повечето мафиотски структури са силно консервативни и много трудно предприемат кардинални промени. Докато в камората не се свенят да залагат на млади ръководители, които са наясно с новите тенденции на пазара.

Паоло Ди Лауро, бивш шеф на един от най-могъщите кланове, е сред най-иновативните бизнесмени изобщо в Италия (от 2005-та година е в затвора, в изолирана килия). Освен, че изгражда търговската мрежа с Колумбия, Ди Лауро стои зад въвеждането на оказалата се доста успешна “франчайз” система в групировката – всеки дистрибутор получава възможността сам да контролира територията си и бизнеса, като условието е “да зарежда” и да работи от името на камората. По този начин диструбуторът е мотивиран да разширява своята локална група и да продава повече.

Камората прилага и друг мениджмънт похват, който се оказва ползотворен. В групировката са експерти по приобщаването на нови кадри. Правят се специални религиозни церемонии, “изгряващите” звезди получават екстравагантни прякори като “Малкият Чарлз, който яде котки”.

Организацията има грижата за близките и роднините на всеки, който загине, докато работи за Камората – всеки петък представители на групировката, наричани “подводници”, доставят храна и пари на опечалените семейства. 

Тази практика води до доста симпатизанти. Местните хора рискуват съдебно преследване и прикриват престъпници при полицейски акции, като правят живи вериги, палят колите си, атакуват представителите на реда.

Разбира се, всичко това идва с цената на пролята човешка кръв. Според Роберто Савиано камората е отговорна за смъртта на над 3600 души от 1979-та до 2006-та година. Мафиотската дейност оказва и пагубно икономическо влияние върху Неапол – доскоро една от най-предпочитаните туристически дестинации в Италия.

Уличните войници на групировката също плащат висока цена – те живеят мизерен живот, почти винаги умират млади или завършват в затвора. Тези на високо ниво в организацията се укриват и определено не живеят бляскавия живот, който виждаме в холивудските продукции.

Бизнесът на Паоло Ди Лауро е с годишен оборот в размер на над 200 милиона евро, но той живее като отшелник почти през целия си живот, а години наред няма постоянно жилище, защото се укрива от властите и враговете на различни дестинации в цялата страна и чужбина.

При все това камората се разраства и приходите растат главоломно. До голяма степен престъпният живот е единствената възможност пред младите мъже в Италия, чиято икономика е в 10-годишен период на стагнация. Южната част на страната е изключително трудна среда за легален бизнес.

Усилията на италинските властимащи и европейските им партньори трябва да се насочени към план за връщане на благоприятните условия за честен труд в Неапол и околностите. Така може бизнес нюхът, демонстриран от камората, да се пренесе в законен и процъфтяващ бизнес.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата