Представители на десетки страни се събират днес на конференция в Париж в опит да съживят усилията за постигане на мир между Израел и палестинците, предаде Франс прес, изброявайки някои ключови елементи от израело-палестинския конфликт, основни предизвикателства на форума във френската столица.
Какви са основите на конфликта?
В съвременния си вид конфликтът започва през 1947 година, когато Общото събрание на ООН приема резолюция за премахване на британския протекторат над Палестина и за разделянето й на две държави - еврейска и арабска. През следващата година е обявено създаването на Държавата Израел.
През 1967 година Израел превзема със сила Западния бряг на река Йордан и Източен Ерусалим, по онова време под контрола на Йордания, както и ивицата Газа, която е под египетско управление. Впоследствие анексира Източен Ерусалим - свещено място, почитано както от християните, така и от евреите и от мюсюлманите.
Израел продължава да окупира Западния бряг, но през 2005 година се изтегля от ивицата Газа, където през 2007 година, след въоръжен конфликт, контролът преминава в ръцете на ислямисткото движение Хамас.
Конфликтът става повод за различни опити за постигане на мир. Основното му решение, според международната общност, е създаването на Палестинска държава, която да съжителства мирно с Израел.
Решаването на конфликта се сблъсква с разногласия, някои от които изглеждат все по-неразрешими: сигурността на Израел, очертаването на границите, статутът на Ерусалим, правото на завръщане на палестинските бежанци, избягали или прогонени от земите им.
След години на въоръжена борба, две палестински народни въстания (интифада) и няколко войни в ивицата Газа, от есента на 2015 година палестинските територии, Ерусалим и Израел отново са обхванати от кърваво насилие.
Голяма част от международната общност се бои, че предложеното решение за две съжителстващи държави вече е само спомен. Конференцията в Париж има за цел да го съживи.
Преговори в задънена улица
Палестинците казват, че дългогодишните двустранни преговори с Израел не са довели до нищо. Затова са решили да дадат международно изражение на каузата си.
За да разговаря отново с израелския премиер Бенямин Нетаняху, палестинският президент Махмуд Абас настоява да бъдат изпълнени някои условия, след които спиране на заселническата дейност в палестинските територии.
Нетаняху отхвърля всякакви предварителни условия, но настоява палестинците да признаят Израел за Еврейска държава. Палестинците обаче отказват поради опасения да не пожертват правото на завръщане на бежанците.
И в двете страни вътрешни фактори правят всякаква отстъпка изключително трудна. Нетаняху оглавява най-дясното правителство в историята на Израел. Някои негови членове открито се противопоставят на създаване на Палестинска държава и ожесточено се застъпват за заселниците.
Абас от своя страна няма никакъв контрол над ивицата Газа, където Хамас отказва да признае Израел. Освен това той не се ползва с уважение сред голяма част от палестинците.
Насилието, заселниците
Израел обвинява палестинската автономна власт, че насърчава насилието и твърди, че конференцията в Париж тласка "мира назад".
Голяма част от международната общност се опасява, че продължаването на заселническата дейност може да "циментира" съдбата на евентуална Палестинска държава - до такава степен тези еврейски селища са "изгризали" окупираната от Израел територия.
Около 600 000 еврейски заселници живеят на Западния бряг и в Източен Ерусалим.
Съветът за сигурност на ООН прие на 23 декември за първи път от 1979 година резолюция, осъждаща израелската заселническа дейност, благодарение на това, че САЩ като никога се въздържаха при гласуването.
Какво да се очаква от конференцията?
Конференцията ще се състои без участието на израелци и палестинци.
Франция предложи президентът Франсоа Оланд междувременно да съобщава резултатите на Абас и Нетаняху. Той обаче отказа, така че Елисейският дворец съобщи, че Абас ще бъде приет "в двустранен формат през близките седмици".
Провеждането на конференцията само по себе си е победа за палестинците, но Нетаняху още отсега предупреди, че Израел няма да се обвърже с резултатите от нея.
Неизвестната "Тръмп"
Конференцията се провежда пет дни преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. След многогодишни търкания с администрацията на Обама, израелското правителство сега очаква много по-благосклонна американска политика.
Тръмп, който осъди резолюцията от 23 декември, обеща да признае Ерусалим за столица на Израел. Високопоставен палестински представител заяви миналия понеделник, че с Тръмп "всички сигнали са отрицателни"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.