Президентът Тръмп държа реч в Конгреса снощи. Дали пък не беше в Държавната дума? Как да ги различи човек?
Тръмп произнесе около 5000 думи и говори цял час, но нито една от тези думи не беше "Русия" и нито минута не беше посветена на успешните дотук усилия на геополитическия ни противник да подкопае американската демокрация, пише Дейна Милбанк от в. "Вашингтон пост".
ФБР и разузнавателната общност единодушно обвиниха правителството на Владимир Путин, че се е намесило в американските избори и са успели да направят така, че да бъде избран Тръмп. Връзките между Тръмп и екипа му от една страна и Русия от друга са били солидни, осъществени директно чрез контакти с руския посланик в преходния период, което доведе до оставката на съветника на Тръмп по националната сигурност Майкъл Флин - и всичко това, докато Тръмп обещаваше приятелски нов подход към Русия.
Беше трудно да не забележиш този слон дори в стая с размерите на Камарата на представителите. Въпреки това обаче Тръмп "го изряза" от полезрението си като Троцки от съветски снимки.
Путин не би се справил по-добре, нито би могъл да назначи по-подходящи хора да разследват намесата на Русия в американските избори от тези, които сега са натоварени с тази задача.
Да насочим вниманието си към републиканеца Девин Нунес, председател на комисията за разузнаване в Камарата на представителите и ръководител на разследването за Русия в камарата.
В петък "Вашингтон пост" съобщи, че Нунес е участвал в ръководено от Белия дом усилие да се обори публикация във в. "Ню Йорк таймс", в която се твърди, че хора от кампанията на Тръмп са имали контакти с руското разузнаване. На форум в Калифорния в събота Нунес каза, че Флин, който беше отстранен заради полемиката за Русия, "е американски герой и е вършил работата си".
В понеделник човекът, натоварен да следи хода на разследването по руския въпрос в камарата, събра репортери и заяви: "Струва ми се, че се отделя твърде много внимание на това, без да има каквито и да било доказателства". За контактите между Русия и помощници на Тръмп той каза: "Според това, което ми казаха много хора, в това няма нищо".
Нунес дори осигури на Тръмп и Флин алиби, обяснявайки, че те са толкова заети, че Тръмп едва ли е имал възможност да нареди на Флин да се обади на руския посланик, за да разговарят за санкции. Той каза, че специален прокурор би бил нужен само ако "са били извършени тежки престъпления . . ., но на този етап няма такива индикации".
Това е като да попаднеш в огледалния свят: целта на едно разследване е да определи дали са извършени престъпления, но ако разполагате с доказателство, не ви трябва разследване.
Нунес, който бе част от преходния екип на Тръмп, вече каза, че неприкосновеността на изпълнителната власт не му позволява да разследва разговорите между Тръмп и Флин. Нунес повтори твърденията на Тръмп, че истинският скандал не е за контактите с Русия, а за неразрешеното изтичане на информация за подобни контакти.
И от този човек се очаква да ръководи безпристрастно разследване. Със същия успех можете да поискате това от Кремъл.
Не е нужно да си ревностен демократ, за да знаеш, че "всички ние се нуждаем от отговори" (както каза бившият президент Джордж У. Буш за Ен Би Си) за връзките на Тръмп с Русия. Ръководещите разследваното републиканци в Конгреса вече декларираха пристрастността си. Републиканецът от Северна Каролина Ричард Бър, председател на сенатската комисия по разузнаване, също участваше в кампанията на Белия дом за опровергаване на информацията в "Ню Йорк таймс".
При предишното правителство седем комисии в Конгреса изготвиха осем доклада по случая в Бенгази, и това беше преди да приключи двегодишното разследване на специална комисия. Сега сме свидетели как Белият дом притиска ФБР и висши представители на разузнаването да разобличат обвиненията срещу Тръмп.
Къде са сега тези върховни разследващи капацитети?
Републиканецът от Юта Джейсън Чафец, председател на комисията за надзор в камарата, намери куп извинения: нямало нужда той да разследва аферата с Флин, понеже "тя се грижи сама за себе си"; други експертни групи можели по-добре да защитят "източниците и методите"; не искал да се меси в "частните системи на политическа партия" и нямало да "взема лично на прицел президента".
Колкото до руското хакерство, Чафец повтори пародията на Крис Фарли в предаването "Събота вечер на живо": "Може да е всичко - от човек във ван край реката до цяла държава".
Натискът да няма разследване сигурно е значителен. В петък републиканецът от Калифорния Даръл Айса каза пред Бил Мар HBO: "Ще е нужен статут и правомощия на специален прокурор", за да бъде разследван въпросът Русия-Тръмп. В понеделник обаче Айса би отбой, като каза, че ще подкрепи "независима проверка", а не специален прокурор, тъй като нямало "заподозряно лице".
Влизайки в ролята и на съдия, и на съдебен заседател, каза в понеделник пред репортери, че било "нелепо" да се намеква, че разговорите на Флин с руския посланик в периода на предаването властта са нарушили закона, забраняващ на граждани да водят външна политика. "Би трябвало да му благодарим, а не да го преследваме", заяви Нунес.
Добра идея. А след като благодарят на Флин, следователите от Думата може би трябва да изпратят шоколадови бонбони на Путин.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.