IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Съединените щати репетират корейска война

Там са изпратени бомбардировачи и директорът на ЦРУ

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Централната телеграфна агенция на Северна Корея нарече неотдавнашните учения на ВВС на Южна Корея, Япония и САЩ стъпка към ядрена война на полуострова. В рамките на ученията два американски стратегически бомбардировача отработваха хвърляне на ядрени бомби върху ключови обекти на севернокорейската инфраструктура. Междувременно в Сеул пристигна директорът на ЦРУ. Президентът Доналд Тръмп пък каза, че за него би било чест да се срещне с Ким Чен Ун – при правилните обстоятелства, пише Газета.ru.

В понеделник два стратегически бомбардировача B-1B излетяха от американската авиобаза „Андерсен“ на остров Гуам в Тихия океан и с подкрепата на ВВС на Южна Корея и Япония отработиха бомбен удар по територията на Северна Корея. Министерството на отбраната на Южна Корея съобщи – за да предотврати провокации и да провери готовността за предполагаеми нови ядрени изпитания в КНДР. ВВС на САЩ само потвърдиха, че ученията са се състояли.  От Пхенян пък заявиха, че целта на полета на американските бомбардировачи е била репетиция за ядрен удар по най-важните обекти в страната.

"Тази безразсъзна военна провокация тласка ситуацията на Корейския полуостров по-близо до ръба на ядрена война", цитира Ройтерс Корейската централна телеграфна агенция /КЦТА/.

Трябва да се отбележи, че макар и В-1 да е разработен първоначално точно за хвърляне на бомби с ядрен заряд, от 1995 г. машините от този тип са преоборудвани за обикновени въоръжения. Следователно не би могло да става дума за отработване точно на ядрен удар, за което съобщи Пхенян.

Нещо повече – В-1 не могат да носят "майката на всички бомби" GBU-43/B – най-мощния от всички неядрени боеприпаси на въоръжение във ВВС на САЩ, какъвто прел април за първи път беше използван в бойни условия в Афганистан и който би могъл да представлява опасност за военните бункери на КНДР.

Няколко часа след изявлението на КЦТА за наближаваща ядрена война посолството на САЩ в Южна Корея съобщи, че директорът на ЦРУ Майк Помпео е пристигнал в Сеул и се е срещнал със служителите на посолството и с представители на американските въоръжени сили, които работят в страната.

Ройтерс припомня, че по-рано южнокорейската агенция Йонхап съобщи за среща на Помпео с ръководството на разузнаването и представители на президентската администрация на Южна Корея. Официален Сеул отказа да коментира тази информация. Такова изтичане на информация може да се разчет като явен сигнал към Пхенян: разузнаването на САЩ обновява цялата налична информация в случай на внезапно начало на военен конфликт.

Успоредно с такива еднозначно застрашителни сигнали като визитата на Помпео и ученията на стратегическите бомбардировачи в наддаването си с Ким Чен Ун Доналд Тръмп използва и позитивни сигнали. Така в понеделник в интервю за "Блумбърг" американският президент заяви в отговор на въпрос за възможността за среща със севернокорейския лидер: "Ако има необходимите условия, за да се срещна с него, тогава аз ще го направя, абсолютно. Ще бъде чест за мен да го направя".

По-късно обаче, отговаряйки на уточняващи журналистически въпроси, прессекретарят на Белия дом Шон Спайсър каза, че засега не вижда необходимите условия и в обозримо бъдеще подобна среща едва ли ще се състои.

Настоящата ескалация на конфликта продължава близо месец. В навечерието на отпразнуването на 105-ата годишнина от раждането на основателя на КНДР Ким Ир Сен и 85-ата годишнина от създаването на Корейската народна армия на 15 април се появиха опасения за провеждане от страна на Пхенян на поредните – шести ядрени изпитания в нарушение на забраната на ООН.

На 12 април Тръмп разпореди изпращането на армада начело с ядрения самолетоносач „Карл Винсън“ към бреговете на Корейския полуостров – по-късно обаче се оказа, че групировката продължава да изпълнява планирани съвместни учения с австралийския флот на 5 000 км южно.

В резултат Ким се ограничи до мащабни артилерийски учения, както и две неуспешни изпитателни изстрелвания на балистични ракети, последното от които беше в събота.

Същевременно Тръмп най-вероятно е получил от китайския президент Си Цзинпин, който беше на посещение във Вашингтон, принципно съгласие за засилване на натиска върху Пхенян във връзка с ядрената програма. Кораби, натоварени с въглища, които са основно перо в износа на Северна Корея, срещу която са наложени санкции, бяха спрени по пътя им към китайски пристанища и бяха върнати у дома.

Засега обаче Пекин не бърза с еднозначна подкрепа за далекоизточната инициатива на Тръмп. Ройтерс цитра например публикуваната в понеделник вечерта редакционна колонка на китайското издание Global Times, в която се казва, че макар и април може би е станал повратен момент, Вашингтон все пак трябва да продължи да полага собствени усилия за разрешаване на въпроса. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата