Вчерашните нападения в Иран са сред най-сериозните терористични атентати за целия период след създаването на Ислямската република, пише "Комерсант".
Отговорността за атаките, отнели живота на 13 души, бе поета от терористичната групировка "Ислямска държава", неуспяла до вчера да извърши нищо подобно в Иран.
Според експерти организаторите - сунитски радикали, целят да отправят сигнал към ислямския свят: дори на фона на днешния конфликт между монархиите в Персийския залив шиитски Иран не бива да се смята за огнище на стабилност, добавя вестникът.
Атентатите бяха същински шок за местните хора и чуждестранните наблюдатели, посочва "Лента".
Иранските тайни служби отдавна са си изградили репутация на мощни, ефикасни органи, способни да предотвратяват големи терористични атентати, още повече в столицата. Те разполагат с разклонена мрежа от информатори и доброволни помощници и неведнъж са доказвали своята компетентност. На 20 юни м. г. например възпрепятстваха мащабен атентат в Техеран, подготвян от бойци на ИД. Макар че не могат изцяло да гарантират сигурността в периферните провинции, там също няма големи атентати вече от седем години.
Атаките в Техеран обаче показаха, че антитерористичната стена не е непробиваема. Въоръжени мюсюлмани сунити от ИД успяха незабелязани да проникнат в самото сърце на шиитската държава и да ударят ключови обекти - законодателния център и духовния символ на републиката. Застрашено е реномето на иранските тайни служби, смятани досега за всесилни в страната, пише онлайн изданието.
"Независимая газета" нарича атаките предизвикателство срещу последните центрове на стабилност в Близкия изток. "Терористичните атентати в Иран и блокадата на Катар изостриха борбата за лидерство в региона", изтъква всекидневникът.
Наблюдатели свързват нападенията със засилената от месеци насам пропаганда на ИД срещу Техеран. Джихадисткото сп. "Румия" примерно посвети на темата няколко броя поред. Обстановката около Иран впрочем се изостря не само заради терористите, но и заради съперниците на страната в борбата за регионално лидерство.
Дипломатическата блокада на Катар по инициатива на съседните страни бе предизвикана от стремежа на емирството към балансирани отношения с Иран, се казва в статията.
Според дипломатически източници на "Известия" "опитите на Катар да намери общ език с Техеран се приемат положително в Москва, защото може да създадат предпоставки за координация на по-дълбоко равнище". Но правят уговорка, че Доха все пак е сред основните спонсори на терористите в Сирия.
Атентатите в Техеран твърде явно съвпаднаха с катарската криза и рязкото изостряне на ситуацията в Близкия изток в много аспекти. И съвпадението не изглежда случайно, твърди "Взгляд".
Независимо кой е вдъхновил атентатите, те решават важна задача - показват на Иран, че и той като всички останали е беззащитен пред терора. Същевременно провокират властите на страната да възприемат по-твърда риторика и политика.
Иранските власти със сигурност няма да бъдат сплашени от терористите. Но атентатите може да стимулират Иран не да търси компромиси в днешната ситуация - ескалацията в Близкия изток, а обратното - да втвърди позицията си докрай.
Това изглежда още по-вероятно, след като официален Техеран заяви, че в атентатите е замесена Саудитска Арабия. И ще е добре дошло за онези, които искат пожар в Близкия изток, допълва "Взгляд".
Бойкотът спрямо Катар и атентатите в Иран може да станат пролог към трета световна война, заявява в заглавие новинарският сайт Ридус, регистриран като "агенция за гражданска журналистика".
Нападенията в гробницата на аятолах Хомейни - мюсюлманска светиня, и в парламента на Техеран са смъртна обида за Иран, коментира Франц Клинцевич от ръководството на комисията по отбрана и сигурност в руския сенат.
"Без съмнение ще последва ответен удар със страшна сила. Иран не е Западна Европа, та да подминава подобни обиди. Това е Ориентът и тук сметките са съвсем различни", обяснява парламентаристът. Според него "терористите ще съжалят за стореното, и то доста скоро".
"И на Арабския полуостров, и в Близкия изток ситуацията се дестабилизира, и то в най-лошата посока", резюмира наблюдателката Карине Геворгян. Според нея някой "тласка света (. . .) към войни в различна форма, които може впоследствие да бъдат наречени трета световна".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.