IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

От първо лице от Ухан - "столицата" на епидемията: Паника, улиците опустяват

От този град в Китай започна епидемията от новия коронавирус

От първо лице от Ухан - "столицата" на епидемията: Паника, улиците опустяват

Снимка: БГНЕС

В Китай настъпи миниапокалипсис. Орди от зомбита по улицата за щастие няма, но над 830 души са се заразили до момента с новия коронавирус, 26 от тях са починали за последните две седмици. Епицентърът на епидемията е град Ухан. Това е китайският Ленинград, оттам е започнала комунистическата революция начело с Мао, пише „Комсомолская правда“.

В Ухан живеят до 20 милиона души /включително и предградията/. По последни данни в Китай са затворени още 4 други града – Чиби, Енчжоу, Хуанган и Сяннин. Регионалните власти се борят с заразата по болшевистки: блокират входовете и изходите, спират движението на самолети, влакове и автобуси, от вчера в Ухан не се движи и градският транспорт.

„Всички са с маски, спасителните служби правят дезинфекция по всевъзможни начини – с преносими пръскачки и дори с цели камиони. Задействаха дори хеликоптери“, разказа местната Кристина Калашникова. Тя е родом от Украйна, майстор на спорта по водна топка. Когато й предложили да поработи в „подводен балет и шоу на русалки“ в Ухан, тя се зарадвала. Кой да знае, че градът ще стане столица на епидемия.

Заради карантината не могат да си тръгнат дори туристите, пристигнали преди дни. Една от тях е рускинята Ирина. Учи в университета в Далян на 1200 км от Ухан. Решила за новогодишните празници да посети люлката на революцията.

„Пристигнах тук преди 10 дни, на летището ме пуснаха без проблеми – пише момичето. - А днес заради вируса затвориха метрото, таксита почти няма. Улиците опустяха! Подозираш всеки минувач, да не би той да се окаже преносител на вируса. Градските власти раздават термометри и четат лекции „Безопасност при епидемия“. Не е ясно колко ще продължи това“.

Макар че градът е "запечатан" от постове, някои все пак успяват да излязат извън периметъра по тайни пътеки.

„Това са главно китайци, местни. Те си чатят, проверяват кои пътища още не са затворени. Мисля обаче, че до две денонощия оттук няма да може да се излезе – китайската армия работи много добре и скоро ще затвори града напълно“, съобщи за "Комсомолская правда“ 27-годишната Виктория Маковцова.

Тя работи в местния театър от половин година. Заплатата добра, климатът топъл, всичко в зелено – струвало й се е като приказка. До неотдавна.

„В магазините има паника, купуват всичко. Стараем се да запазим спокойствие, мием си ръцете, промиваме дихателните пътища, дезинфекцираме всичко. На улицата излизаме само с маска. Стараем се някак си да се обезопасим“.

По думите на Виктория има още една напаст – спекулантите, които са надули цените на лекарствата и маските.

„Правителството издаде указ те да бъдат наказвани. Създадена е гореща линия – можеш да се оплачеш от аптеки, които са завишили цените. Във всеки случай, маски е много сложно да се намерят – добре, че сме се запасили от по-рано“.

Някои жители обаче игнорират средствата за защита и не изменят на навиците си. Продължават да ходят по базарите и площадите, още повече, че настъпва Китайската нова година. Опасявайки се, че това ще засили епидемията, в Пекин /на 1 000 км от Ухан/ местните власти отмениха новогодишните масови мероприятия, включително традиционните пазари край храмовете.

Средната възраст на починалите от вируса е около 60 години. Вероятно, тъй като имунната система на възрастните хора работи по-зле.

Ето какво разказа още Светлана Никитина, служител в международна компания с офис в Шанхай – Югоизточен Китай, който град също не е далеч от Ухан.

„Предпазните мерки в Шанхай са колосални! Всички са с маски. На входа на всички офис сгради и центрове мерят температурата. Таксиметровият шофьор днес ме помоли да си сложа маска. Но за съжаление цялата информация досега се свежда до „спазвай диета, мий си ръцете, сложи си маска и при първи симптоми не ходи в офиса, а отивай в болницата“. По улиците и на обичайно многолюдните места сега има много по-малко хора. Първите случаи на заразяване вероятно са били още през ноември-декември. Мой познат замина с всичките симптоми /пристъпи на суха кашлица, затруднено дишане и т.н./ в  Северна Америка още през декември“.

Впрочем не бива и да се преувеличат мащабите на паниката, пише руското издание и цитира Никита Бруснецов от Донецк, който работи в Ухан като учител по балет в частно училище по танци.

„Като цяло, когато за първи път казаха за епидемията, китайците приеха информацията безгрижно... Лично аз съм я обсъждал с местните на работа /живея до реката, от другата страна на реката е същият този пазар, където е първият случай на заболял човек/. На което те ми отговориха - „не се притеснявай, това е в друг район на града“, като че това е на хиляди километра от нас“, разказа Бруснецов.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата