Една различна култура, идваща от Индия, ще ни разкрие Стела Христова - Сачи. Чрез нея тя успява да намери вътрешното си спокойствие, да получи отговорите, които търси. Къде Запада се среща с Изтока, какво представлява изкуството - рисуване с къна, ще ни покаже Сачи по време на тазгодишното издание на Фестивал на цветовете. Събитието ще се случи на 20 юни пред зала Арена Армеец.
Какво ви провокира да се насочите към културата на Индия?
Всяка култура има различни пластове. Често спираме до най-повърхностния пласт - този на обозримото - облекло, ритуали, музика, филми, храна и прочие. Но кое прави една култура уникална и различни? Каква е причината да се съхрани хилядолетия, защо продължава да привлича хората от Запада? Тези отговори можем да открием във дълбоката и многомерна философия на Индия, в нейните древни извори на познанието- ето това ме разтърси и провокира да погледна на Индия с други очи. Книгите и познанието. Моят мост към Индия беше Бхагавад Гита - най-важната книга на Хиндуизма. Карма, прераждане, йога, мястото ни във вселената- това са само някои от темите в нея.
Различен ли бе живота ви преди от настоящия ви?
Да, много по-различен. Срещата ми с Индия се случи, когато бях на 19 г. Тогава се прибирах и лягах в 4-5 сутринта, малко след това ставах и медитирах в 4-5 сутринта. Най-основната промяна беше, че намерих вътрешно спокойствие и ясна посока. Получих отговори на най-важните си въпроси- за смисъла на живота и предназначението ни в този свят. Нямаше повече лутане - приключението на духа започна.
Успяхте ли да вдъхновите и близките си към културата на Изтока?
Някой успях, други отблъснах. Проблемът е, че като всеки новак, фанатизмът ми беше по-силен от знанието. Сега осъзнавам ,че фанатизмът във всяка една област ( научна, политическа, религиозна и прочие) е най-голямата спирачка към прогрес и израстване. Към днешна дата, моите близки, семейство , приятели са част от начина ми на живот- чрез своята подкрепа и любов.
Как културата на Индия се вписва в българската?
Откривам доста паралели. Може би в друг разговор мога да ви разкажа за тях. И двете култури са древни и смятам произлизат от общ регион. Индийската култура ни стимулира да се обърнем към духовните измерения на битието и дори да преоткрием ценностите на собствената ни култура. Аз се гордея с българската ни култура и ще е безценно, ако задълбаваме все повече в нейните древни практики, ценности и послания. Сведения за българския народ откриваме във ведически текстове- народ на "кшатрии" или воини - безстрашни и справедливи хора, умели бойци и защитници на морала.
Разкажете повече за рисуването с къна.
Според исторически данни рисуването с къна е на минимум пет хиляди години. Ако не и по-древно. Основно се прилага в Индия като част от различни ритуали, фестивали и сватбени приготовления. Къната се рисува за здраве, любов, баланс, като защита от зли сили, за пречистване на организма и намаляване на стреса.
У нас има ли много последователи?
Макар да не съм първият артист , който рисува с къна в България, смятам, че допринесох в голяма степен за популяризирането на изкуството у нас. Чрез ателиетата и семинарите, които стартирах пред повече от три години успях да занеса Мехенди из различните краища на България. Като основната ми цел е да провокирам българките да рисуват и творят. Да развиват своята културна пропускливост и най-вече да се насочват към женската си енергия, чрез изкуство и емоция.
Ще участвате на фестивала за цветовете. Разкажете за това ваше участие – кой ще може да бъде нарисуван от вас?
Всеки, който проявява уважение и разбиране към Индийската култура. Мехенди носи сакрално послание за събуждане на вътрешната ни духовна светлина. Рисува се по определени части на тялото - ръце, стъпала и е символ на чистотата и хармонията. Предимно се рисува на жени, но на фестивала и момчетата ще могат да пробват. Аз рисувам в класическа орнаментика и спазвам стилистиката на източните култури.
Доста бременни жени рисуват коремите си. Разкажете за това – какво е значението.
Рисуването на бременни жени е западно явление. Впечатлението ми е ,че бъдещите мами го правят, за да си вдъхнат сила преди раждането, да подарят красива емоция на своето дете, да задълбочат връзката си с майката Земя.
Къната като билка, стимулира производството на оскитоцин в организма- един от хормоните на щастието, толкова необходим за леко и спокойно раждане. За това аз препоръчвам рисуването на кореми да става в девети месец.
Кое сближава Изтока и Запада и кое ги различава?
Има една източна притча, описваща Изтока като мъдър и зрящ човек, но със слабо и осакатено тяло. Западът пък бил изключително здрав и силен човек, но незрящ. Изтокът е символ на мъдростта, но и на нищетата.
Западът е символ на материалния прогрес, но на духовната слепота. Лутали се двамата, страдали, докато не се срещнали. И се сетили. Здравенякът метнал, виждащият на раменете си и така с обединени сили можели да продължат напред.