Юнското издание на Асоциацията за научно публикуване и академични ресурси (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition) обяви, че тазгодишната награда за иновации в сферата на научнaта публикация - SPARC Innovator Award - се присъжда на разработеното от българското издателство Пенсофт научно списание "Research Ideas and Outcomes" (РИО).
Иновативното издание е съвместен проект на проф. Любомир Пенев - учен от Българската академия на науките и директор на Пенсофт, и двама негови дългогодишни колеги и съмишленици - немският биофизик д-р Даниел Митхен и палеонтологът и специализант към Кеймбриджкия университет д-р Рос Маунс.
Наградите SPARC Innovator се присъждат два пъти в годината на личности или институции, които чрез въвеждането на нови технологии или прилагането на нови политики имат съществен принос за подобряването на комуникацията и достъпа до научна информация с цел подпомагане на учените, библиотеките, университетите и широката общественост.
Наградата поставя списанието в престижния клуб от предишни победители, между които са Фондация "Бил и Мелинда Гейтс", Световната банка, Асоциацията за здравни изследвания (Health Research Alliance) и много други световни организации.
Международно признато за своя принос към модернизирането на публикуването на научна литература и подобряването на достъпа до научна информация, Пенсофт е научно издателство, започнало своя път през 1992 г. Първоначално, основна дейност на издателството е книгоиздаването. По-късно, когато идеята за отворен достъп (open access) до научните публикации започва да набира сила, Пенсофт основава и първите си иновативни научни списания - ZooKeys, PhytoKeys и Nature Conservation, които благодарение на навлизането на модерните технологии предоставят на научната общност информация по качествено нов модел.
Традиционно работещо в сферата на биологията и екологичните науки, с последния си проект - РИО - издателство Пенсофт си поставя много по-амбициозната задача да създаде универсално научно списание за всички области на научното познание. Списанието е основано през септември 2015 г., а първите статии са публикувани през декември същата година.
РИО отправя предизвикателсто към научната общност и издателите на научна литература с голям брой иновации. Най-същественото нововъведение е концепцията за публикуване на контекстуално свързани научни резултати, представящи всички етапи от научния процес - от първоначалната идея, през използваните методи, данни, модели, софтуер и мултимедия, до крайния анализ, обобщаващ най-съществения научен резултат и принос.
Друга специфика на списанието дава възможност на научната гилдия да публикува и съпътстваща научната работа документация - проектни предложения (Grant proposals), докторантски планове и такива за използване на данни и софтуер, както и нормативни актове, инфографики и др.
"Този тип информация, която без съмнение има не по-малка стойност от самите научни статии, досега оставаше скрита за света, поради липсата на възможности за публикуването и. Този нов публикационен модел не само предоставя на учените възможност да получат допълнително признание за положените от тях усилия, но и поставя основите на едно ново ниво на прозрачност в научната комуникация", споделя Проф. Любомир Пенев за своя проект.
Споделяйки своите проекти от самото начало учените имат възможност да получат обратна връзка за идеите си, да намерят съмишленици и колеги в цял свят, както и да насочат вниманието на финансиращи институции към своите проекти.
РИО се публикува на изцяло разработената от Пенсофт платформа ARPHA, която предлага първа по рода си онлайн XML-базирана система за съвместно писане, рецензиране, публикация и комуникация на научно знание.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.