"Власт и съпротива” - новият роман на Илия Троянов разбуни духовете в Германия, където бе публикуван за пръв път , след което последва номинация за най-добър немскоезичен роман. Година по-късно книгата излиза в превод на български език.
Смесвайки действителни събития и фикция, Троянов разказва история за достойнство и подлост, за предателство и възмездие.
"Власт и съпротива” събира потресаващи разкази на свидетели и жертви на тоталитарния режим и реални документи, вплетени във фикцията. Главните персонажи са Константин, бивш боец на съпротивата, и Методи – агент на Държавна сигурност. Единият, дисидентът, прави опит да взриви паметник на Сталин през 1953 г., след което се озовава в ареста, изправен пред мъчителя си – именно Методи.
Въпреки че са бивши съученици, офицерът е безмилостен и техният двубой продължава много след края на комунистическия режим. Отделните глави във "Власт и съпротива” носят имена на години (1944-а разказва) и така добиват мощен исторически глас и разкриват потресаваща панорама, простираща се от страшните години на комунистическата власт до днешно време.
Всеки от героите е страж на своята истина – Константин иска да разкрие безчинствата на властта по онова време, а Методи – да запази агентурното си минало в тайна и в същото време да запази своите привилегировани позиции и след промените.
Настоящият роман на Троянов не е първото му произведение, в което говори за тоталитарния режим. Преди няколко години документалният му филм "Напред, но нека никога да не забравяме. Балада за български герои” разказа за лагерите в България по време на комунизма.
Авторът е познат у нас и със "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", чиято екранизация бе режисирана от Стефан Командарев.
Макар да е живял едва 7 години в България, в интервю пред Deutsche Welle Троянов споделя: „В България аз се ориентирам много добре, както във времето, така и в пространството. Същевременно съм и достатъчно „чужд” и България не може да ми замъгли погледа.
С други думи, навярно забелязвам неща, които един местен човек няма да забележи – просто защото гледам тази страна хем с вътрешен, хем с външен поглед.” Авторът критикува националната амнезия и смята, че романът му ще провокира реакции на преосмисляне на последните 60-70 години от българската история.
Илия Троянов пристига в София специално за да представи „Власт и съпротива” в края на септември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.